Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsi Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie rozpoczęli szkolenia w ramach projektu „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie”. To pierwszy taki projekt szkoleniowy w Polsce, zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Dzięki niemu absolwenci ZSM zdobędą  bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowi adepci na dynamicznym rynku

W związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej pojawia się zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników, m.in. techników oraz instalatorów turbin wiatrowych. Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa (onshore) może przyczynić się do powstania aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju. Natomiast morska energetyka wiatrowa (offshore) zaoferuje kolejne 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce.

„Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie” to pierwszy taki w Polsce program szkoleń, który realnie wyposaży młodych ludzi w narzędzia do pracy w najbardziej perspektywicznej obecnie branży wiatrowej. Dzięki niemu uczniowie z Darłowa przejdą  pełen pakiet szkoleń i zdobędą niezbędne uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych. To przedsięwzięcie warte jest łącznie ponad 1 milion złotych, a pomysłodawcami są: centrum treningowe Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. 

– Uczniowie, którzy przejdą szkolenia zdobędą certyfikaty Global Wind Organisation, potwierdzające ich kompetencje, które mają znaczącą wartość na rynku, osiągającą blisko 20 000 złotych na osobę. Nasz projekt to pierwsza i jedyna taka inicjatywa w Polsce, która otwiera drzwi młodym ludziom do kariery zawodowej i pozwala na dobry start na rynku pracy – podkreśla Artur Ambrożewicz, Prezes Zarządu w Vulcan Training & Consultancy.

Specjaliści od energetyki wiatrowej są potrzebni

Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku.

– Rynek pracy w sektorze energetyki wiatrowej nabiera rozpędu. Branża wiatrowa oferuje swoim pracownikom doskonałe wynagrodzenia, możliwość ciągłego rozwoju i nieprzerwane zatrudnienie na wiele lat. Energetyka wiatrowa to część potężnej gałęzi przemysłu, a tam, gdzie prąd tam i pieniądze, dlatego to oferta na lepszą przyszłość i pracę z olbrzymimi perspektywami W Polsce przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie jest bezpośrednio zatrudnionych około 10 tys. pracowników, natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracuje około 20 tys. ludzi – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

„Wkręć się na wiatraki” to pierwszy taki program w Polsce, który otwiera nowe możliwości zawodowe dla młodych absolwentów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. W ramach projektu zostały przygotowane dwa pakiety szkoleniowe 3- i 5-dniowe, obejmujące łącznie 9 kursów przeprowadzonych przez firmę Vulcan Training & Consultancy. 

– Udział w tym projekcie to bezsprzecznie szansa dla młodych ludzi. Inwestycja w swoje umiejętności i kompetencje to najlepsza z możliwych decyzji na etapie wchodzenia na rynek pracy, a dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie pokazuje, że ten kierunek kształcenia jest przyszłościowy. Cieszę się, że to uczniowie właśnie mojej szkoły dostali tę szansę – zaznacza Magdalena Miszke, Dyrektorka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

– Czytaj także: Orlen rusza z budową Baltic Power. W planach jeszcze pięć morskich elektrowni wiatrowych

Źródło: materiał prasowy – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Fot. PSEW, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.