Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsi Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie rozpoczęli szkolenia w ramach projektu „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie”. To pierwszy taki projekt szkoleniowy w Polsce, zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Dzięki niemu absolwenci ZSM zdobędą  bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych.

B1
Reklama

Nowi adepci na dynamicznym rynku

W związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej pojawia się zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników, m.in. techników oraz instalatorów turbin wiatrowych. Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa (onshore) może przyczynić się do powstania aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju. Natomiast morska energetyka wiatrowa (offshore) zaoferuje kolejne 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce.

„Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie” to pierwszy taki w Polsce program szkoleń, który realnie wyposaży młodych ludzi w narzędzia do pracy w najbardziej perspektywicznej obecnie branży wiatrowej. Dzięki niemu uczniowie z Darłowa przejdą  pełen pakiet szkoleń i zdobędą niezbędne uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych. To przedsięwzięcie warte jest łącznie ponad 1 milion złotych, a pomysłodawcami są: centrum treningowe Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. 

Reklama

– Uczniowie, którzy przejdą szkolenia zdobędą certyfikaty Global Wind Organisation, potwierdzające ich kompetencje, które mają znaczącą wartość na rynku, osiągającą blisko 20 000 złotych na osobę. Nasz projekt to pierwsza i jedyna taka inicjatywa w Polsce, która otwiera drzwi młodym ludziom do kariery zawodowej i pozwala na dobry start na rynku pracy – podkreśla Artur Ambrożewicz, Prezes Zarządu w Vulcan Training & Consultancy.

Specjaliści od energetyki wiatrowej są potrzebni

Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku.

– Rynek pracy w sektorze energetyki wiatrowej nabiera rozpędu. Branża wiatrowa oferuje swoim pracownikom doskonałe wynagrodzenia, możliwość ciągłego rozwoju i nieprzerwane zatrudnienie na wiele lat. Energetyka wiatrowa to część potężnej gałęzi przemysłu, a tam, gdzie prąd tam i pieniądze, dlatego to oferta na lepszą przyszłość i pracę z olbrzymimi perspektywami W Polsce przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie jest bezpośrednio zatrudnionych około 10 tys. pracowników, natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracuje około 20 tys. ludzi – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

„Wkręć się na wiatraki” to pierwszy taki program w Polsce, który otwiera nowe możliwości zawodowe dla młodych absolwentów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. W ramach projektu zostały przygotowane dwa pakiety szkoleniowe 3- i 5-dniowe, obejmujące łącznie 9 kursów przeprowadzonych przez firmę Vulcan Training & Consultancy. 

– Udział w tym projekcie to bezsprzecznie szansa dla młodych ludzi. Inwestycja w swoje umiejętności i kompetencje to najlepsza z możliwych decyzji na etapie wchodzenia na rynek pracy, a dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie pokazuje, że ten kierunek kształcenia jest przyszłościowy. Cieszę się, że to uczniowie właśnie mojej szkoły dostali tę szansę – zaznacza Magdalena Miszke, Dyrektorka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

– Czytaj także: Orlen rusza z budową Baltic Power. W planach jeszcze pięć morskich elektrowni wiatrowych

Źródło: materiał prasowy – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Fot. PSEP, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.