1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową 

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową 

Energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła właśnie do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Prąd dla Wielkiej Brytanii popłynął. Farma Dogger Bank uruchomiona

Energię z pierwszej turbiny na farmie wiatrowej Dogger Bank, znajdującej się w brytyjskiej części Morza Północnego, przesłano do krajowej sieci Wielkiej Brytanii za pośrednictwem systemu przesyłowego wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Tym samym farma Dogger Bank stała się pierwszą na świecie farmą wiatrową wykorzystującą tę technologię do przesyłu energii. Uruchomiony właśnie segment Dogger Bank A stanie się częścią największej na świecie morskiej elektrowni zasilanej siłą wiatru.

– Dogger Bank jako największa na świecie morska farma wiatrowa wykorzystuje najlepsze dostępne na rynku rozwiązania i technologie, tworząc długoterminowe miejsca pracy, stymulując wzrost gospodarczy i poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – mówi Anders Opedal, CEO w Equinor. – Megaprojekt energetyki odnawialnej, taki jak Dogger Bank, stanowi centrum przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w sercu Morza Północnego, odgrywając ważną rolę w realizacji ambicji Wielkiej Brytanii na drodze do osiągniecia przez nią zeroemisyjności. Pierwsza energia przesłana z Dogger Bank jest świadectwem dobrej współpracy między władzami, partnerami w projekcie, dostawcami i społecznością lokalną – dodaje Opedal.

Przesłanie energii do systemu możliwe było po wcześniejszej instalacji na farmie Dogger Bank turbin Haliade-X 13 MW firmy GE Vernova, które są jednymi z największych i najmocniejszych na świecie maszyn przeznaczonych dla morskiej energetyki wiatrowej. Jeden obrót takiej turbiny, której łopaty mają długość 107 metrów, może wytworzyć energię wystarczającą do zasilenia gospodarstwa domowego przez dwa dni.

Strategiczne działania i plany na przyszłość

Projekt jest budowany i rozwijany w partnerstwie przez Equinor, SSE Renewables i Vårgrønn. SSE Renewables jest wiodącym operatorem w fazie budowy i rozwoju, podczas gdy Equinor będzie zarządzał farmą Dogger Bank przez 35-letni okres użytkowania. Serwisowanie farmy będzie prowadzone z niedawno otwartej bazy serwisowej w porcie Tyne w Wielkiej Brytanii. W bazie zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Uruchomiona elektrownia to zaledwie część całego projektu, kryjącego się pod nazwą Dogger Bank. Segment nazwany Dogger Bank A jest pierwszą ukończoną częścią farmy, kolejne – Dogger Bank B i C nadal powstają. Moc każdej z części wynosi 1,2 GW, co da 3,6 GW w ukończonym projekcie. Oddana do użytku część Dogger Bank A znajduje się około 131 km od lądu i zajmuje 515 km2. Wszystkie trzy części Dogger Bank to docelowa powierzchnia 1674 km2. Po uruchomieniu całości farma zasilać będzie ok. 6 milionów brytyjskich gospodarstw domowych rocznie.

Perspektywy dla polskiego offshore’u

Equinor razem z Polenergią planują budowę polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Bałtyk I, II i III mają mieć łączną moc na poziomie 3 GW. Oto jak perspektywę tych inwestycji w kontekście uruchomienia Dogger Bank A komentuje Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce:

– Dostarczenie pierwszej energii z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank jest istotnym kamieniem milowym zarówno dla Equinor, jak i dla całego przemysłu offshore wind. Realizacja tej inwestycji pokazuje kierunek dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i jej wykorzystania na rzecz transformacji energetycznej. Bazując na doświadczeniach zdobytych przy budowie Dogger Bank będziemy wdrażać zastosowane tam innowacyjne rozwiązania także w Polsce. 

Przykładem jest zarówno wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych na rynku turbin o mocy przekraczającej 14 MW każda, jak również realizacja przyłączenia farm w technologii prądu stałego (HVDC). Takie łącze planujemy jako pierwsi w Polsce dla najbardziej oddalonej od brzegu farmy Bałtyk I, którego miejscem styku z siecią PSE będzie stacja Krzemienica, stanowiąca początek trasy stałoprądowego mostu energetycznego z północy na południe Polski. Wykorzystanie technologii HVDC pozwoli nam przesłać duże ilości prądu bez strat na dużą odległość tj. z oddalonego od brzegu o ponad 80 kilometrów farmy Bałtyk I i dalej siecią PSE do odbiorców potrzebujących energii w południowej Polsce.

– A o badaniach dna morskiego pod budowę farmy Bałtyk I przeczytasz tu: Polski offshore coraz bliżej. Trwają badania dna Bałtyku pod farmę wiatrową

Źródło: materiał prasowy – Equinor, doggerbank.com

Fot. Equinor

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.