1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polenergia wchodzi do Rumunii. Cel to budowa jednej z największych farm wiatrowych w tej części Europy

Polenergia wchodzi do Rumunii. Cel to budowa jednej z największych farm wiatrowych w tej części Europy

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polenergia inwestuje w dynamiczny rynek

Rumunia to druga największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie. Rumuński rynek energetyczny jest z kolei trzecim największym rynkiem w regionie. Nic dziwnego, że Polenergia zdecydowała się na ulokowanie swoich inwestycji właśnie w tym kraju.

 – To całkowicie nowy etap w rozwoju Polenergii i kolejny wielki krok w realizacji naszej strategii bardzo dynamicznego wzrostu. Z jednej strony stale i bardzo szybko poszerzamy portfolio produktów i usług. Z drugiej dziś już nie tylko produkujemy energię, ale zaczęliśmy ją także dostarczać do klienta końcowego. Teraz czas na trzeci kierunek – wyjście poza Polskę – tłumaczy Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Efektem umowy pomiędzy Polenergią i Naxxar Renewable Energy Management Holding jest warunkowy zakup 60% udziałów w spółce Naxxar Wind Farm Four Srl (w skrócie NWF 4). NWF 4 posiada udziały w siedmiu spółkach celowych, które wspólnie rozwijają projekt o nazwie N4, posiadający techniczne warunki przyłączenia do sieci.

– Jedna ze spółek naszej Grupy prowadzi obrót energią elektryczną w regionie CEE [Central-Eastern Europe – Europa Środkowo-Wschodnia, przyp. red.]. Inna niedawno rozpoczęła sprzedaż energetyki rozproszonej w Czechach. Dziś rozpoczynamy ekspansję w Rumunii, znacznie rozszerzając skalę naszego działania. Zaangażowanie Polenergii w budowę farm wiatrowych nad Morzem Czarnym to kolejne, ważne wsparcie dla procesu dekarbonizacji Europy. Otwieramy się na nowe rynki, a zarazem zmierzamy do skokowego zwiększenia mocy wytwórczych z naszych odnawialnych źródeł – ocenia dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Olbrzymia farma wiatrowa na celowniku polskiej spółki

N4 zakłada budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy do 685,6 MW, zlokalizowanej w położonym nad Morzem Czarnym okręgu Tulcza, w regionie Dobrudży. To jeden z najbardziej wietrznych obszarów w Rumunii, ze średnią prędkością wiatru przekraczającą 8 metrów na sekundę. Umowa przewiduje prawo nabycia przez Polenergię pozostałych 40% udziałów w Spółce w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

– W Naxxar Renewable Energy nie możemy się doczekać współpracy z Polenergią przy tym przełomowym projekcie. Rumunia jest bardzo obiecującym rynkiem. Gratulujemy Polenergii postawienia tak ważnego kroku w jej międzynarodowej ekspansji – mówi Gerhard Kaiser, CEO Naxxar Renewable Energy.

Zakup udziałów w spółce NWF 4 wpisuje się w Strategię Polenergii na lata 2020-2024. Spółka NWF 4 ma stanowić platformę do dalszego rozwoju działalności i aktywów Grupy w Rumunii.

– Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa na Litwie ze wsparciem Polaków. Polenergia i Green Genius łączą siły

Źródło: informacja prasowa – Polenergia

Fot. Polenergia, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.