Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morska energetyka wiatrowa na Litwie ze wsparciem Polaków. Polenergia i Green Genius łączą siły

morska energetyka wiatrowa

Morska energetyka wiatrowa na Litwie ze wsparciem Polaków. Polenergia i Green Genius łączą siły

Morska energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim ma rozwijać się dzięki polsko-litewskiej współpracy. Polenergia wspólnie z Modus Energy AB będzie rozwijać projekty w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej. Co zakłada polsko-litewska umowa inwestycyjna?

Reklama

Morska energetyka wiatrowa na Litwie

Zawarta umowa inwestycyjna zakłada utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius, która będzie pełniła rolę lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku.

Warunkiem wykonania umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody przez właściwy organ ochrony konkurencji, a także zawarcie umowy wspólników pomiędzy Polenergią i Green Genius. Na mocy tego porozumienia powołana zostanie spółka joint venture realizująca bałtycki projekt na Litwie.

– To historyczna chwila, bo wszystko wokół dzieje się w cieniu wojny za naszą wschodnią granicą, a nasze serca pozostają z osobami, które cierpią. Teraz jednak jak nigdy przedtem widzimy konieczność pokazania światu, że wzmocnienie gospodarek tej części Europy jest dziejową koniecznością.

W ten sposób chcemy podkreślić strategiczne znaczenie współpracy transgranicznej i udowodnić, że energia wiatrowa nie jest już energią alternatywną, ale energią tradycyjną, która pozwoli zbudować niezależność energetyczną – powiedział dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii.

– Już nie z każdym rokiem, a wręcz z każdym dniem rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. Aby dokonać konkretnych zmian na rzecz niezależności energetycznej w regionie, a także zrównoważonego rozwoju, musimy działać szybciej i mądrzej. Dlatego jestem bardzo zadowolony z nawiązania współpracy, która może zapewnić efektywność i korzyści dla całego rynku energii elektrycznej w regionie Morza Bałtyckiego – dodał Ruslanas Sklepowicz, Prezes Green Genius.

Połączenie sił spółek ma przynieść korzyści dla obu stron.

Polsko-litewska współpraca energetyczna

Połączenie sił Polenergii z firmą Green Genius, która posiada wiedzę o lokalnych regulacjach oraz doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych na litewskim rynku ma pozwolić wypracować optymalną strategię i konkurencyjne założenia techniczne oraz biznesowe morskiego projektu na Litwie

– Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie projekty morskich farm wiatrowych są przedsięwzięciami złożonymi i przyciągają zainteresowanie licznej konkurencji. Wierzymy jednak, że wspólnie z Green Genius, wykorzystując połączony potencjał obu grup kapitałowych, jesteśmy w stanie zbudować model biznesowy, który zapewni nam sukces na litewskim rynku – stwierdził dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii.

Współpraca z Grupą Modus dysponującą jednym z najbardziej sprawnych i doświadczonych zespołów sprawiła, że pierwsze zagraniczne plany Polenergii w zakresie generacji odnawialnej dotyczą inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy projekt morski, który powstanie na Litwie do 2030 roku będzie miał moc około 700 MW.

Obecnie na Litwie buduje się 20 elektrowni OZE (tj. podpisano list intencyjny, wydano warunki przyłączenia lub podpisano umowę z Litgrid): 18 wiatrowych, 1 słoneczną i 1 na biomasę. Łączna moc wszystkich z nich to 1045 MW. Dla porównania już w 2020 roku moc wszystkich elektrowni odnawialnych działających w kraju wyniosła 936 MW.

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju energetyki odnawialnej na Litwie? Zobacz artykuł:


źródło: polenergia.pl, zdj. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.