Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ørsted testuje kombinezony odrzutowe do wykorzystania przy morskich farmach wiatrowych

Ørsted testuje kombinezony odrzutowe do wykorzystania przy morskich farmach wiatrowych

Jako pierwsza firma w branży energetyki wiatrowej, Ørsted testuje kombinezony odrzutowe. Technologia ma wspierać personel operacyjny pracujący przy największych na świecie morskich farmach wiatrowych. Co planuje duński operator farm wiatrowych? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ørsted testuje kombinezony odrzutowe

Ørsted nawiązał współpracę z Great North Air Ambulance Service (GNAAS) i Gravity Industries w Wielkiej Brytanii, aby przetestować kombinezony odrzutowe. Kostiumy tego typu, które produkowane są w celu ratowania ludzkiego życia w trudnych warunkach, mają teraz służyć także w przemyśle wiatrowym.

Dlaczego firma decyduje się na ten krok? Ørsted poszukuje nowych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na morzu. Inicjatywa ma na celu poprawę reagowania w sytuacjach kryzysowych, jednak plany firmy wykraczają także dalej w przyszłość.

Testy tej technologii zaczęły się już w lutym w Lake District w północno-zachodniej Anglii. Odbyły się już nawet pierwsze loty w kostiumach tego typu.

Skafandrem odrzutowym na morską farmę wiatrową 

Szkolenia w lutym umożliwiły ratownikom wykonanie pierwszego swobodnego lotu bez asysty. Wkrótce więcej sanitariuszy ma włączyć się w program.

Ta nowa technologia ma potencjał, aby zapewnić znaczące korzyści, nie tylko w przypadku reagowania kryzysowego w branży wiatrowej. Ørsted myśli o wykorzystaniu tej technologii w przyszłości – miałaby służyć do przemieszczenia się techników do i z konstrukcji morskich.

Obecnie skafandry są udoskonalane, aby mogły służyć w coraz bardziej złożonych zadaniach. Mocniejsze silniki turbinowe uruchamiają się szybciej niż w poprzednich modelach i korzystają z zaawansowanego systemu sterowania. Nowe ulepszenia kombinezonu odrzutowego skutkują także większą zwrotnością.

Udowodniono już, że zastosowanie tej technologii przynosi dużą oszczędność czasu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami transportu – nawet helikopterem.

Duży potencjał wprowadzania w życie innowacji w Wielkiej Brytanii daje nam nadzieję na połączenie branży morskiej energetyki wiatrowej z tą technologią. Wraz z Gravity i GNAAS zamierzamy przybliżyć technologię Jet Suit dla branży morskiej energetyki wiatrowej powiedział Peter Teglman Schiøler z działu O&M Logistics w Ørsted.

Obecnie trwają testy tej technologii. Czy w najbliższych latach odrzutowe kostiumy znajdą swoich miłośników wśród techników obsługujących morskie farmy wiatrowe? To możliwe, jednak rozwój technologii wymaga dalszych badań i testów kostiumu w praktyce.

Chcesz wiedzieć więcej o planach Ørsted w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: orsted.co.uk/media/newsroom, zdj. główne – Stuart Bolton

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.