Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Litwa liderem realizacji dyrektyw energetycznych

Litwa liderem realizacji dyrektyw energetycznych

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła politykę mającą na celu wspieranie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii u odbiorców przemysłowych na Litwie. Stawia to ten kraj w pozycji lidera pod względem realizacji dyrektyw energetycznych na lata 2020 i 2030.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Pakiet wsparcia Wspólnoty Europejskiej dla Litwy o wartości 1,24 mld euro wszedł w życie 1 stycznia 2019 r. i potrwa do 2029 r. Komisja twierdzi, że będzie wspierać finansowo producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całej Litwie poprzez obniżenie opłaty uiszczanej przez użytkownika końcowego. W ramach pakietu litewski rząd ogłosił także, że przyniesie zakładom przemysłowym o dużym zużyciu energii obniżoną opłatę za energię elektryczną w wysokości do 85% stawki, którą płacili w poprzednim roku.

Decyzja KE o wydaniu tego pakietu wsparcia jest ostatnią z serii ruchów związanych z energią odnawialną w odniesieniu do Litwy przed 2020 r. W lipcu 2018 r. Sun Investment Group i partner I + D Energias Litwa ogłosiły, że zainstalują największą liczbę komercyjnych dachowych instalacji fotowoltaicznych w krajach bałtyckich.

Reklama

Zaangażowanie Litwy w odnawialne źródła energii ma również kluczowe znaczenie dla odsunięcia regionu bałtyckiego od zależności energetycznej od Rosji, szczególnie po tym jak ramię zaopatrzeniowe litewskiego państwowego dostawcy energii, Lietuvos Energija (LE), podpisało niedawno krótkoterminową roczną umowę z rosyjskim Gazpromem na zaopatrywanie Litwy w gaz w ciągu 2019 r.

Międzynarodowi eksperci w dziedzinie energetyki odnawialnej przewidują, że w ciągu następnych dwóch dekad tradycyjne źródła energii, takie jak gaz, węgiel i ropa naftowa, zostaną zastąpione w 100% przez odnawialne źródła energii. W świetle tych ustaleń litewscy eksperci ds. energii są przekonani, że dzięki ciągłemu spełnianiu unijnych dyrektyw energetycznych, zachęcaniu do produkcji energii elektrycznej i realizowaniu celów w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej w przypadku, gdy firmy chcą w 100% zasilać odnawialne źródła energii, Litwa może dać przykład decydentom z sąsiedniej Łotwy i Estonii, pokazując, jak zredukować zapotrzebowanie całej energetyki bałtyckiej na energię z Rosji i rozwijać własną niezależność energetyczną.

Dyrektor ds. rozwoju działalności Sun Investment Group, Andrius Terskovas, powiedział: – Niezwykle pozytywnie jest widzieć, że Komisja Europejska zachęca do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na Litwie. […] Jako kraj przekroczyliśmy już nasze cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2020 i jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować tę tendencję i być w pełni zależni od naszych własnych dostaw energii, ponieważ świat należy do źródeł odnawialnych. Mamy nadzieję, że nasz model zostanie przyjęty przez naszych sąsiadów na Łotwie i w Estonii. W nadchodzących latach będziemy dążyć do dalszej integracji z UE.

Litwa jest jednym z nielicznych państw członkowskich UE, które osiągnęły już cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2020. Oczekuje się, że postęp, jaki wykazała, a następnie wsparcie, jakie uzyskała od instytucji UE, prawdopodobnie rozprzestrzeni się również na Łotwę i Estonię, ponieważ wszystkie trzy kraje bałtyckie dążą do stworzenia zrównoważonej polityki energetycznej dla regionu.

źródło: theecologist.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.