Carbon Brief: Gdyby nie OZE, emisja CO2 w Wielkiej Brytanii mogłaby się podwoić od 1990 r.

Całkowity ślad węglowy w Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 38% od 1990 r., ale mógłby się podwoić, gdyby rewolucja w zakresie energii odnawialnej nie nabrała takiego tempa, jak w ostatnich latach – wynika z najnowszej analizy opublikowanej przez Carbon Brief.

Analiza opublikowana 4 lutego pokazuje, że postęp w zakresie redukcji emisji w ciągu ostatnich dziesięciu lat utrzymywał się na stałym poziomie pomimo okresu zmniejszonych inwestycji w technologie niskoemisyjne po katastrofie finansowej w 2008 r. Ogólnie rzecz biorąc, Zjednoczone Królestwo ograniczyło swój całkowity ślad węglowy o 38% od 1990 r. Według oficjalnych danych rządowych całkowity ślad węglowy w Zjednoczonym Królestwie wyniósł 600 mln ton CO2 w 1990 r., a 367 mln ton zostało wyemitowane w 2017 r.

Odejście od produkcji energii z węgla jest głównym motorem dekarbonizacji i odpowiada za 36% redukcji.

Drugim co do wielkości czynnikiem przyczyniającym się do redukcji emisji okazało się niższe zużycie energii w sektorze przemysłowym i mieszkalnym. Przedsiębiorstwa i osoby prywatne zwróciły się w stronę środków efektywności energetycznej, takich jak oświetlenie LED i ogrzewanie elektryczne, aby zmniejszyć rachunki. Ta zmiana była odpowiedzialna za prawie jedną trzecią (31%) postępu dekarbonizacji w Wielkiej Brytanii.

Analitycy z Carbon Brief twierdzą, że bez tak znacznych przesunięć w kierunku produkcji energii odnawialnej i efektywności energetycznej całkowita emisja węgla w Wielkiej Brytanii mogłaby być dwukrotnie wyższa niż w roku 1990. W tym scenariuszu udział emisji związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej miałby również cztery razy większe poziomy niż obecnie.

Publikacja analizy pojawiła się wkrótce po opublikowaniu przez EnAppSys nowego raportu perspektywicznego przewidującego, że energia odnawialna wyprzedzi paliwa kopalne w 2020 r., aby stać się “dominującym” źródłem energii w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2018 r. ogłoszono, że moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii przewyższyła już paliwa kopalne.

Carbon Brief przewiduje, że plany rządu Wielkiej Brytanii dotyczące usunięcia węgla z miksu elektroenergetycznego do 2025 r. prawdopodobnie doprowadzą do dalszych redukcji w tym obszarze.

Analiza Carbon Brief dodatkowo podkreśla fakt, że produkty importowane do Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady miały w znacznej mierze niższy ślad węglowy niż w latach poprzednich. Dwutlenek węgla wytwarzany podczas produkcji i transportu towarów, które są importowane do Wielkiej Brytanii, w znacznym stopniu zniwelował postęp dekarbonizacji kraju przed 2007 r., głównie ze względu na pozyskiwanie produktów z krajów intensywnie wykorzystujących węgiel, takich jak Chiny. Według Carbon Brief tendencja ta zaczęła się zmieniać na przełomie 2007 i 2008 r., a emisje zawarte w towarach importowanych stanowią zaledwie niewielką część ilości węgla w sektorach energetycznym i transportowym.

źródło: edie.net

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.