Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny energii na Litwie spadły w styczniu o 31% dzięki OZE

Ceny energii na Litwie

Ceny energii na Litwie spadły w styczniu o 31% dzięki OZE

Podczas gdy ceny prądu w Polsce idą w górę, u naszego sąsiada cena energii elektrycznej spada. Jak to możliwe? Ceny energii na Litwie spadły dzięki OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ceny energii na Litwie spadły

W styczniu silne wiatry przyniosły znacznie niższe ceny energii elektrycznej w całym regionie bałtyckim. To zasługa elektrowni wiatrowych, które wyprodukowały rekordową ilość energii elektrycznej. Ceny energii na Litwie spadły znacząco.

Średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Litwie w styczniu obniżyła się o 31% do 145,9 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim miesiącem. Cena energii elektrycznej na Łotwie wyniosła 143,8 Eur/MWh, w Estonii – 141,7 Eur/MWh, czyli także mniej niż grudniu.
 

– W niezwykle wietrznym styczniu, farmy wiatrowe na Litwie wyprodukowały około 200 GWh energii elektrycznej, co jest nowym rekordem. Do tej pory większość elektrowni wiatrowych produkowała 190 GWh miesięcznie […].

To jeden z głównych powodów spadających cen energii elektrycznej. Wiatr obniżył również ceny prądu w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego
– powiedział Liutauras Varanavičius, dyrektor Departamentu Strategii w firmie Litgrid, która jest litewskim operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej.

Na spadek cen energii elektrycznej silny wpływ miała rosnąca produkcja prądu ze źródeł odnawialnych. Do wzrostu cen przyczynia się za to wysoka cena gazu ziemnego. Jak w styczniu wyglądał rynek produkcji energii elektrycznej u naszego sąsiada?

Litewski mix energetyczny

W pierwszym miesiącu nowego roku na Litwie elektrownie wiatrowe miały największy udział w lokalnej produkcji energii elektrycznej – 45%, elektrownie cieplne – 23%, elektrownie wodne i słoneczne – 25%, a pozostałe elektrownie – 7%. 

Produkcja energii wiatrowej wzrosła o 41% i wyniosła 201 GWh, podczas gdy produkcja elektrociepłowni spadła o 29% – z 140 GWh do 100 GWh. Wielkość produkcji elektrowni wodnych również wzrosła w styczniu o 10%, a elektrownie słoneczne wyprodukowały 3 razy więcej niż w grudniu, choć stanowiły tylko 1% litewskiej produkcji prądu.

Obecnie na Litwie buduje się 20 elektrowni OZE (tj. podpisano list intencyjny, wydano warunki przyłączenia lub podpisano umowę z Litgrid): 18 wiatrowych, 1 słoneczną i 1 na biomasę. Łączna moc wszystkich z nich to 1045 MW. Dla porównania już w 2020 roku. moc wszystkich elektrowni odnawialnych działających w kraju wyniosła 936 MW.

Import energii na Litwę zmniejszył się o 6% w porównaniu do danych z grudnia, z czego 5% pochodziło z naszego kraju. Tymczasem eksport wzrósł o 19% i największa jego część trafiła do Polski (93%). Pozostała energia z Litwy trafiła do Szwecji (1%) i Łotwy.

Dynamiczny rozwój OZE na Litwie przynosi widoczne efekty w postaci niezależności energetycznej, niższych cen prądu i możliwości eksportu energii. A jak wygląda perspektywa rozwoju farm wiatrowych w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: litgrid.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.