Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa fabryka magazynów energii w Gdańsku. Polenergia dostarczy tam zielony prąd

Nowa fabryka magazynów energii w Gdańsku. Polenergia dostarczy tam zielony prąd

W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej. Będzie to możliwe dzięki umowie na dostawę czystej energii, którą właściciel fabryki, spółka Northvolt, podpisał z Grupą Polenergia.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wszystkie fabryki zasilane ekologiczną energią – ambitne plany spółki Northvolt

Northvolt to europejski producent ogniw litowo-jonowych oraz systemów bateryjnych, które powstają w sposób zrównoważony dla środowiska. Spółka, która zatrudnia ponad 5000 osób, zapowiedziała opracowanie najbardziej zielonej baterii na świecie. Aby zrealizować ten projekt, wszystkie fabryki Northvolt mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Taki model przyjęto także w niedawno wybudowanej fabryce w Gdańsku. Zieloną energię  do zasilenia produkcji dostarczy Polenergia, jedna z największych polskich prywatnych grup energetycznych.

“Transformacja energetyczna nie odbędzie się bez udziału bateryjnych magazynów energii i dlatego tak ważne jest, w jaki sposób podchodzimy do ich produkcji. W Northvolt od początku wiedzieliśmy, że chcemy to robić w sposób zrównoważony dla środowiska, z wykorzystaniem czystej energii i surowców pochodzących z recyklingu. Umowa na dostawę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest kluczowa dla realizacji niskoemisyjnej produkcji w naszej gdańskiej fabryce” – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Northvolt w Polsce.Polenergia S.A.

Kolejna inwestycja Polenergii

Kontrakt sprzedaży opiera się o formułę cPPA wraz z usługą PPA+, która polega na kompleksowym zabezpieczeniu potrzeb konsumpcyjnych klienta. Zielona energia dla Northvolt zostanie wyprodukowana m.in. na farmie wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW. Współpraca z producentem baterii to kolejna zdecydowana decyzja biznesowa Polenergii. Firma ogłosiła niedawno, że wejdzie na rynek fotowoltaiki w Republice Czeskiej.

“Wspieranie transformacji energetycznej to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją nie tylko wytwarzając czystą energią na naszych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także dostarczając ją bezpośrednio do końcowego odbiorcy. Właśnie taką umowę, opartą na długoterminowym kontrakcie cPPA, podpisaliśmy ze spółką Northvolt. Jesteśmy dumni, że naszą zieloną energią możemy zasilać największą fabrykę magazynów energii w Europie. To ważny krok w kierunku budowy zeroemisyjnej gospodarki” – ocenia Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A.

Polenergia pokryje 100% zapotrzebowania na czystą energię elektryczną w ujęciu rocznym dla nowo wybudowanej fabryki Northvolt w Gdańsku. Umowę na dostawę ze spółką Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. podpisała spółka Polenergia Obrót S.A. Początek dostaw energii elektrycznej zaplanowany jest nie później niż 1 października tego roku.

Łączna powierzchnia zakładu Northvolt w Gdańsku to ponad 25 000 metrów kwadratowych. W fabryce miejsce pracy znajdzie 500 osób. Projekt otrzymał wsparcie z Europejskiego Funduszu Innowacji.

Źródło: informacja prasowa – Polenergia

Fot. Polenergia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.