Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowoczesne systemy magazynowania energii. Inwestycja Northvolt w Gdańsku

northvolt

Nowoczesne systemy magazynowania energii. Inwestycja Northvolt w Gdańsku

Szwedzki dostawca ogniw i systemów bateryjnych Northvolt ogłosił realizację nowego projektu w Gdańsku. Firma zainwestuje 200 mln dolarów (750 mln zł) w budowę fabryki i centrum badawczo-rozwojowego w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Firma otrzymała wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fabryka rozpocznie pracę w 2022 roku

Budowa nowej fabryki rozpocznie się na jesień br. Z kolei produkcja zostanie uruchomiona w 2022 roku. Początkowo roczna produkcja ma wynieść 5 GWh, jednak z czasem moce produkcyjne mają zostać zwiększone nawet do 12 GWh. Powierzchnia fabryki wyniesie 50 tys. m kw. Budynek będzie zasilany energią odnawialną pochodzącą zarówno z farm, jak i wytwarzaną na miejscu.

Ogólnoeuropejski łańcuch wartości

Zakład Northvolt System w Gdańsku będzie częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości. W jego ramach ogniwa produkowane w Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów. 

– Przyciąganie nowych inwestycji jest bardzo istotne w obecnej sytuacji pandemicznej. Cieszę się, że spełniamy najwyższe normy oczekiwane przez inwestorów, mamy wykwalifikowanych pracowników i bardzo nowoczesne kompetencje. Inwestycja firmy Northvolt w Gdańsku będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Centrum Badawczo-Rozwojowe

W Gdańsku, oprócz fabryki, powstanie także Inżynierskie Centrum Badawczo-Rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. 

– Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie ważne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład – wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu – stwierdził Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt. 

Nowe miejsca pracy

Jak podkreślił minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, inicjatywa stworzy 500 miejsc pracy w rejonie Gdańska. Ponadto obecność Northvolt będzie okazją do współpracy z uczelniami wyższymi, m.in. z Politechniką Gdańską. 

–  Northvolt działa w Polsce już od 3 lat. Jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu, jak i kwalifikacji inżynierów i pracowników produkcyjnych. Cieszymy się, że możemy powiększyć działalność i rekrutować kolejne 500 osób – dodał Emad Zand, dyrektor ds. systemów bateryjnych w Northvolt.

Źródło: gospodarkamorska.pl, gov.pl, northvolt.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.