Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Spadek bioróżnorodności w Europie. KE zamierza objąć ochroną 30% obszarów lądowych i morskich

bioroznorodnosc

Spadek bioróżnorodności w Europie. KE zamierza objąć ochroną 30% obszarów lądowych i morskich

17 maja 2021 roku w mieście Kunming w Chinach odbędzie się Konferencja ONZ ws. Bioróżnorodności. W ramach przygotowań do międzynarodowej dyskusji, Unia Europejska zamierza wprowadzić przepisy, chroniące 30% europejskich obszarów i mórz. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Raport Europejskiej Agencji Środowiska

Konferencja ws. Bioróżnorodności odbędzie się w krytycznym dla natury czasie. Naukowcy apelują, że milion spośród 8 milionów gatunków na Ziemi jest zagrożony wyginięciem. W październiku 2020 roku Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport na temat bioróżnorodności –  “State of Nature”. Wynika z niego, że ponad 60% gatunków znajduje się w “złym” lub “bardzo złym” stanie. Najbardziej zagrożone są ryby i płazy.

Nowe cele na 2030 rok

Komisja Europejska zamierza objąć ochroną prawną 30% obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Jednak podczas styczniowego szczytu One Planet Summit, tylko 14 z 27 państw członkowskich podpisało się pod tym celem (Francja, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Słowenia). 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Niektóre z najbardziej zalesionych europejskich krajów, w tym Niemcy, Szwecja i Finlandia, jak widać nie uznają tego za swój problem – powiedziała wówczas Kelsey Perlman z FERN, organizacji pozarządowej na rzecz ochrony lasów. – Wiele z lasów Europy jest w tragicznym stanie, a utrata bioróżnorodności to krwawa rana, do której leczenia powinny zobowiązać się wszystkie narody. 

Ponadto Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć 20 mld euro każdego roku na ochronę natury. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Najbardziej zagrożone są mięczaki i drzewa endemiczne

Bioróżnorodności najbardziej zagrażają zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego, ok. 1 667 z 15 060 gatunków w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Do najbardziej wrażliwych należą:

  • mięczaki (59% gatunków),
  • ryby słodkowodne (40% gatunków),
  • płazy (23% gatunków).

Niebezpieczeństwo grozi również 17% ssaków, w tym norce europejskiej, mniszce śródziemnomorskiej (gatunek foki), waleniowi biskajskiemu i niedźwiedziowi polarnemu. Ryzyko wyginięcia dotyczy także 58% endemicznych drzew, m.in. kasztanowcowi pospolitemu, heberdenii i jarzębowi. 

Program Natura 2000 nie wystarcza

Obecnie ochrona bioróżnorodności w UE prowadzona jest w ramach programu Natura 2000. Pokrywa on ok. 18% europejskich lądów i 10% terenów morskich. 

Dyrektywy UE (dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa) chronią 1 389 gatunków i 233 siedliska. Jednakże, jak wynika z raportu “State of Nature”, poprawę zaobserwowano tylko w przypadku 198 gatunków. Nie zostały osiągnięte cele na rok 2020, określone w programie Natura 2000

Komisja Europejska podkreśla, że postanowienia na rok 2030 będą bardziej ambitne. Przy ich wyznaczaniu pod uwagę zostanie wzięty raport Europejskiej Agencji Środowiska. 

Źródło: euractiv.com, europarl.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.