Jak (nie) sadzić drzew a chronić

Jak (nie) sadzić drzew a chronić

Grupa naukowców zaproponowała, aby przy sadzeniu drzew kierować się 10 “złotymi zasadami”. Jak twierdzą eksperci, ten model sadzenia drzew powinien obowiązywać na całym świecie jako działanie o najwyższym priorytecie.

Ochrona drzew

Sadzenie drzew, a nie ich wycinanie, to jeden z najlepszych sposobów na powstrzymanie zmian klimatycznych. Drzewa są również ostoją wielu gatunków zwierząt i ptaków, służą im jako źródło pożywienia. Jednak, jak podają eksperci z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew (Richmond, Wielka Brytania), drzewo zasadzone w złym miejscu może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Dlatego naukowcy ustalili reguły, które powinny być ściśle przestrzegane nie tylko podczas sadzenia nowych drzew, ale także w trakcie ich wzrostu i całego życia. Zasady obejmują przede wszystkim ochronę istniejących lasów i zaangażowanie mieszkańców.

Las ginie szybko, a odżywa długo

Lasy są domem dla trzech czwartych roślin i zwierząt na świecie, pochłaniają dwutlenek węgla, służą jako leki w medycynie naturalnej, drzewa są źródłem pożywienia ludzi i zwierząt, oczyszczają przestrzeń, rozprowadzają tlen i mają wiele innych właściwości. Słowem – lasy ratują naszą planetę i utrzymują nas przy życiu. Jednak są one ogromnie eksploatowane przez człowieka dla celów ekonomicznych. BBC podaje, że co roku ginie obszar lasu odpowiadający wielkości Danii. Odnowienie i odbudowa lasów zajmują ponad 100 lat.

Sadzenie odpowiednich drzew we właściwym miejscu powinno być priorytetem dla wszystkich narodów. Stoimy w obliczu dekady, która jest kluczowa dla zapewnienia przyszłości naszej planety – powiedział dr Paul Smith, badacz i sekretarz generalny organizacji na rzecz ochrony przyrody, Botanic Gardens Conservation International w Kew.

Projekty

Na całym świecie prowadzone są projekty sadzenia drzew. Mają one na celu wyhodować nowe i zastąpić utracone lasy. Premier UK Boris Johnson powiedział, że zamierza sadzić 30 000 hektarów (300 km kw.) nowego lasu w ciągu roku do końca tego parlamentu.

Team Trees to z kolei projekt działający już drugi rok. Ile drzew posadzili dzięki wpłatom internautów? Liczba widnieje na poniższym zdjęciu.

Afrykański ruch chce zasadzić las o długości 5000 mil (8048 km) w celu zwalczania kryzysu klimatycznego. Ma on stać się największą żywą strukturą na Ziemi, trzykrotnie większą od Wielkiej Rafy Koralowej. One Tree Planted odbudowuje tereny, przywraca zwierzętom siedliska i sadzi nowe drzewa na terenie Afryki. 

Etiopia, źródło: One Tree Planted

Jednak w przeglądzie badań opublikowanych w czasopiśmie Global Change Biology wykazano, że w niektórych przypadkach planowane sadzenie drzew nie zwiększa możliwości wychwytywania dwutlenku węgla, a może mieć negatywne skutki. Sadzenie nowych drzew jest bardzo złożonym procesem i nie ma uniwersalnego oraz łatwego rozwiązania, które można zastosować w każdym miejscu na Ziemi.

Jeśli posadzisz niewłaściwe drzewa w niewłaściwym miejscu, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zbyt często naturalne lasy pełne roślin, zwierząt i grzybów zastępowane są przez komercyjne plantacje z rzędami drzew, które zostaną ścięte po kilku dekadach – mówi główna badaczka dr Kate Hardwick z RBG Kew.

10 złotych zasad 

  1. Nie wycinaj! Chroń istniejące lasy.
  2. Angażuj lokalnych mieszkańców w projekty sadzenia drzew.
  3. Odbudowuj różnorodność biologiczną, nie doprowadzaj do jej zaniku.
  4. Wybierz odpowiedni obszar do ponownego zalesienia.
  5. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, korzystaj z naturalnego procesu odrastania lasu.
  6. Wybierz odpowiednie gatunki drzew, które mogą zmaksymalizować różnorodność biologiczną na danym terenie.
  7. Upewnij się, że drzewa są odporne na przystosowanie się do zmieniającego się klimatu.
  8. Planuj dużo wcześniej, zanim zasadzisz.
  9. Ucz się, działając i obserwuj.
  10. Niech najbiedniejsi mają korzyści z procesu sadzenia nowych drzew,

źródło: bbc.com, teamtrees.com, onetreeplanted.org