Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zamiast miejsc parkingowych – drzewa. Coraz więcej zieleni w Paryżu

Zamiast miejsc parkingowych – drzewa. Coraz więcej zieleni w Paryżu

Stolica Francji zmienia się na naszych oczach. Władze miasta zlikwiduje 140 tysięcy miejsc parkingowych na rzecz nasadzeń. Plan zakłada, że do 2030 roku połowa terenu miasta ma być zielona.

Reklama

Zielona przemiana

Paryż posiadał wprawdzie swoje parki i skwerki, ale znany był przede wszystkim z wielkiego ruchu ulicznego i ciasnej zabudowanej przestrzeni. Władze miejskie po konsultacji z obywatelami chcą zmienić jego charakter. Pierwsze duże nasadzenia planowane są przede wszystkim w okolicach ratusza i budynków kultury, których okolice straszą betonozą. Wokół opery mają rosnąć piękne drzewa japońskiej wiśni, a ratusz będzie zdobił sosnowy gaj. Lasek wielkości 1,5 km ma również rosnąć wokół wieży Eiffla.

Idea miasta piętnastominutowego

Aby inwestycje nie utrudniły życia mieszkańcom i rzeczywiście oznaczały zmianę, trzeba ograniczyć ruch w mieście. Wtedy znikną uciążliwe korki, a zmniejszona ilość miejsc do parkowania nie będzie stanowiła aż takiego uniedogodnienia. Odpowiedzią na taki plan jest przyjęcie idei miasta piętnastominutowego. Zakłada ona, że każdy Paryżanin zaspokoi wszystkie potrzeby, korzystając z miejsc, do których jest w stanie dotrzeć w kwadrans. W zakresie tym mieści się wszystko- od pracy poprzez zakupy czy miejsca kulturalne.

Paryż wyznaczy trendy?

Zielona infrastruktura powstaje w porozumieniu z mieszkańcami. Każda dzielnica może zdecydować, jakie nasadzenia chce wykorzystać i jakich zmian potrzebuje. Lista projektów, jakie mogą powstać w danych regionach miasta, obejmuje nawet kompostowniki i ogrody warzywne. Nasadzenia planowane są też na dachach, co znacznie obniży temperaturę w mieście.

Główna architekt zapewnia też, że miejsca parkingowe do kasacji to przede wszystkim wąskie pasy przydrożne. Ich pozbycie się nie będzie uciążliwe dla mieszkańców.

Francuska metropolia nie od dzisiaj kreuje trendy. Nie tylko w świecie mody, ale również wpływa na zmiany socjologiczne i światopoglądowe. Czy tak będzie i tym razem?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.