Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zero waste dla początkujących #3: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz

zero waste

Zero waste dla początkujących #3: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz

Wiesz już, czym jest zero waste i jakie są jego zasady. Nie masz jednak pojęcia, od czego zacząć. Kupić bambusową szczoteczkę, wyrzucić wszystkie plastikowe rzeczy z domu, zbudować na tyłach ogrodu kompostownik? Jest tego za dużo, masz już dość? Kiedy rozpoczynasz działania w duchu zero waste, wiele rzeczy może wywołać w tobie frustrację. Przedstawiamy kilka wskazówek, które powinieneś poznać i wziąć sobie do serca, zanim rozpoczniesz przygodę z zero waste.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nie staniesz się “zero waste” w jedną noc

Zero waste jest procesem. Wymaga poznania nowych rzeczy, lub wyrobienia nowych nawyków. Będziemy szukać sklepów, w których możemy robić zrównoważone zakupy, pamiętać, aby nosić ze sobą własne torby i butelkę na wodę wielokrotnego użytku. To wszystko wymaga czasu.

Poza tym, na pewno posiadasz wiele plastikowych rzeczy, które musisz zużyć – jak, chociażby szampony w plastikowych pojemnikach, czy wodę w plastikowych butelkach. 

To zupełnie w porządku! Pamiętajmy, że w końcu “najbardziej zrównoważony produkt to taki, który już istnieje”.

Nie musisz niczego wyrzucać

Jeżeli nasze “nieekologiczne” urządzenia i akcesoria nadal są w dobrym stanie i służą nam, zachowajmy je jak najdłużej. A może znajdziemy dla nich inne zastosowania? 

Wielokrotnie podawaliśmy przykład plastikowych pojemników na jedzenie, z których można zrobić organizery na kosmetyki, lub przybory do pisania.

Zero waste polega przecież na tym, aby nabywać kolejny produkt dopiero wtedy, gdy poprzedni nie nadaje się już do użycia. 

ecopanda aTEQjXL8Ans unsplash

Nie wszystko zawsze pójdzie po twojej myśli

W sklepie poprosisz, aby nie pakować twoich zakupów do siatki, ale tak się nie stanie. Zapomnisz swojej butelki z wodą, i będziesz zmuszony kupić plastikową. Na urodziny dostaniesz prezent w plastikowej torbie. 

Nie odpowiadasz za działania wszystkich, a tylko za swoje wybory. Czasem zewnętrzne okoliczności okażą się nie do ominięcia. 

Nie przejmuj się, tylko podejmuj ekologiczne wybory tam, gdzie masz na to wpływ.

Przygotuj się na naukę nowych rzeczy

Na początku naszej drogi zero waste, najbardziej koncentrujemy się na wyborach konsumenckich, które nie generują odpadów. Z czasem zaczynamy zwracać uwagę również na etykę produkcji, sprawiedliwy handel, czy całościowy ślad węglowy. Zgłębiając tematykę, nauczysz się wiele nowych rzeczy!

Zero waste to również świetna okazja do nabycia nowych umiejętności i poprawy kreatywności – może zdecydujesz się przygotowywać nowe potrawy, czy tworzyć własne kosmetyki i środki czystości? 

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Nie musisz żyć perfekcyjnym, zerowaste’owym życiem. Nie każdy twój wybór musi być podyktowany tym podejściem. 

Potrzebujemy zmiany nastawienia polityków i przedsiębiorstw, aby wprowadzić gospodarkę obiegu zamkniętego. A zmianę może wywołać popyt oraz preferencje konsumentów. Kupując szampon w kostce, dajesz znać branży kosmetycznej, że zależy ci na środowisku i tym kierujesz się przy wyborze produktów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.