Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zero waste dla początkujących #1: Zero waste – co to takiego?

zero waste

Zero waste dla początkujących #1: Zero waste – co to takiego?

Często słyszymy pojęcie zero waste. Pojawia się w czasopismach lifestyle’owych, jako instagramowy hashtag, na blogach ekologicznych. Świat OZE również wielokrotnie pisał o sposobach na bycie zero waste w kuchni, łazience, pracy… Ale co właściwie oznacza to pojęcie? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zero waste – o co chodzi?

Najprościej mówiąc, zero waste to takie postępowanie w życiu codziennym, które generuje jak najmniej odpadów. 

Zero waste to styl życia i sposób działania, który ma na uwadze dobro środowiska naturalnego. Zmierzamy do tego, aby nie wysyłać niczego na wysypisko, kupować tylko rzeczy, których naprawdę potrzebujemy, recyklingować i kompostować odpady.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Zero waste to także zmiana podejścia do systemu gospodarowania. Od dziesięcioleci funkcjonuje model gospodarki liniowej, którego dewizą jest “weź, zrób, wyrzuć”. Pobrane z ziemi, i wykorzystane w ten sposób zasoby, nie nadawały się ani do ponownego użycia, ani odzysku. 

Celem zero waste jest przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której śmieci nie istnieją. Polega ona na przedłużeniu cyklu życia produktów, poprzez: 

  • dzielenie się, 
  • pożyczanie, 
  • ponowne użycie, 
  • naprawę,
  • odnawianie, 
  • recykling. 
good soul shop 2qk6Y3VFHzk unsplash

Dlaczego zero waste jest ważne?

Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem światowej populacji, rośnie popyt na surowce. Jednocześnie zasoby Ziemi nie są nieograniczone, a do tego nierówno dystrybuowane. W tej sytuacji rozsądne nimi gospodarowanie staje się koniecznością. 

Dodatkowo, gospodarka o obiegu zamkniętym pomoże państwom Unii Europejskiej w uzależnieniu się od importu surowców. Natomiast mądre wydobywanie i wykorzystywanie zasobów Ziemi przyczyni się do mniejszego zużycia energii, niższych emisji dwutlenku węgla, a tym samym poprawy jakości powietrza.  

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.