Kompostownik – modny trend czy ekologiczna konieczność?

W krajach Unii Europejskiej kompostowanie stało się popularną praktyką. Również w polskich ogrodach coraz częściej zauważyć można drewniane kompostowniki. Jakie są ich zalety? Jak zbudować kompostownik? Czy można do niego wrzucić wszystko?

Prosto i naturalnie – korzyści płynące z kompostu

  • Kompost może być z powodzeniem używany jako nawóz w ogrodzie. Ze względu na ukształtowane połączenia próchniczne jest lepiej przyswajalny przez rośliny niż nawozy sztuczne.
  • Składniki odżywcze zawarte w kompoście spulchniają glebę, wzbogacają ją w tlen, poprawiają jej strukturę i właściwości wodno- powietrzne. 
  • Kompost jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie odpadków ogrodowych i kuchennych, które stanowią ponad 40% śmieci produkowanych przez przeciętne gospodarstwo domowe.

Wystarczą drewniane deski

Kompostownik można zbudować własnoręcznie. Cztery drewniane paliki wystarczy wbić w czterech rogach, przymocować do nich siatkę i czarną folię lub obłożyć deskami. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie nieużywanej drewnianej skrzyni. W sklepach dostępne są termokompostowniki plastikowe posiadające specjalne otwory w ściankach, przez które do materii organicznej dochodzi powietrze. Niektóre polskie gminy oferują darmowe pojemniki. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Co warto kompostować?

Kompostować można skoszoną trawę, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, popiół z kominka i grilla, obierki warzyw i owoców, muł i glon z oczka wodnego, podartą tekturę oraz papier. Do odpadów warto dodać także fusy z kawy i herbaty, które przywabiają dżdżownice. Zwierzęta te ryją korytarze w pryzmie kompostowej, poprawiając jej napowietrzenie. 

Tego należy unikać

W naszym kompostowniku nie powinny znaleźć się nadgniłe i uszkodzone przez choroby lub szkodniki części roślinne, zwłaszcza te posiadające plamy, przebarwienia i narośle. Do zbiornika nie należy wrzucać również słonych i tłustych resztek kuchennych, a także skórek cytrusów przesiąkniętych chemicznymi środkami konserwującymi. Wspomniane substancje spowalniają rozkład materii. 

Źródło: naszesmieci.mos.gov.pl