Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chcecie uczynić Ziemię szczęśliwszą? Pamiętajcie o tych pięciu nawykach

Chcecie uczynić Ziemię szczęśliwszą? Pamiętajcie o tych pięciu nawykach

Wracacie po pracy do domu. Kierujecie się do salonu. Otwieracie drzwi i… nagle spada na was stos śmieci z piętrzącego się po sam sufit wysypiska. Właśnie tyle odpadów rocznie średnio wytwarza każdy z nas. Według danych GUS jest to aż 315 kg. Czy można zmniejszyć te liczby? Oczywiście! Poznajcie pięć prostych sposobów na bycie zero waste. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Kompost – to się opłaca

Prowadzenie własnego, przydomowego kompostownika to najprostszy sposób na ograniczenie składowania odpadów biodegradowalnych. Ponadto naturalny nawóz zawiera wiele substancji wzbogacających glebę. Coraz więcej polskich gmin bezpłatnie oferuje gotowe modele pojemników. 

Więcej o kompostowaniu dowiecie się klikając w poniższy link. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wszystko można poddać recyklingowi

Nawet, jeśli staramy się segregować odpady, niektóre śmieci mogą sprawiać nam trudności. Należą do nich m. in. sprzęty elektroniczne, baterie, styropian, tubki po paście do zębów. Przed wyrzuceniem ich do zwykłego kosza, warto poszukać informacji o prawidłowych sposobach pozbywania się ich. Być może w waszej miejscowości znajduje się specjalne miejsce przyjmujące takie odpady?

Butelka na wodę – ta sama, zawsze z wami

Jeśli często kupujecie wodę w plastikowych butelkach dla wygody, zastanówcie się nad zamianą jej na naczynie wielokrotnego użytku – ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego plastiku bez BPA. W ten sposób możecie zaoszczędzić nawet 156 butelek plastikowych rocznie, a także odłożyć trochę pieniędzy.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Kawa? Tylko w ulubionym kubku!

Zaczynacie dzień od kawy na wynos? Pomyślcie o zaopatrzeniu się w swój własny kubek termiczny wielokrotnego użytku. Wiele kawiarni (np. Green Cafe Nero) nagradza klientów za ekologiczne postawy zniżką (1 zł, 10%) lub dodatkowymi punktami lojalnościowymi. 

Eko również w łazience

Plastik, także w wersji mikro, czai się wszędzie – zarówno w opakowaniach kosmetyków, jak i w ich składzie. W celu jego eliminacji warto dokonać kilku zmian – kosmetycznych dla nas, kolosalnych dla planety:

  • żele w plastikowych opakowaniach → mydła i szampony w kostkach;
  • plastikowe szczoteczki do zębów → bambusowe szczoteczki do zębów;
  • plastikowe gąbki → bawełniane myjki;
  • papierowy pilnik → szklany pilnik;
  • jednorazowe waciki → ściereczka do makijażu wielokrotnego użytku. 

Źródło: sustainablejungle.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.