5 sposobów na bycie zero waste… w pracy

Odważnie stwierdzamy, że miejsce pracy jest naszym drugim domem. W końcu spędzamy tam ponad połowę dnia! Skoro tak, to powinniśmy starać się być bardziej eko i generować mniej odpadów również tutaj. Podpowiadamy kilka sposobów na bycie zero waste w pracy!

Zacznij od śniadania

Jak często zdarza Ci się kupować jedzenie w drodze do pracy? Ile z tych przekąsek zapakowane jest w plastik jednorazowego użytku? Zastanów się, czy nie mógłbyś przygotowywać posiłków w domu, a następnie zabierać je do pracy w wielorazowych pojemnikach. Nie tylko przyczynisz się do generowania mniejszej ilości odpadów, lecz także zaoszczędzisz pieniądze.

Środek transportu ma znaczenie

Codziennie dojazdy do pracy samochodem nie są przyjazne dla środowiska. Produkują spaliny pełne szkodliwych dla zdrowia substancji, a w miastach powodują korki. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z alternatyw – komunikacji miejskiej, roweru czy hulajnogi elektrycznej. A może zdecydujesz się na popularny carpooling? 

Segreguj mimo wszystko

Nawet jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma oznakowanych pojemników, pamiętaj o recyklingu. Jeśli dasz radę zabrać ze sobą niektóre odpady, wrzuć je do odpowiednich koszy po drodze do domu. Możesz także zaproponować kierownictwu wprowadzenie specjalnych pojemników do segregacji.

Miej swoje własne naczynia

Jeśli w twojej pracy znajduje się kuchnia, jednak dostępne tam naczynia są jednorazowego użytku, postaraj się przynieść własne. Ograniczysz generowanie niepotrzebnych odpadów. A talerz czy miskę wystarczy po prostu umyć. Zachęć współpracowników, aby postępowali tak samo.

Używaj mniej papieru

Jeżeli masz możliwość, postaraj się robić notatki na komputerze i korzystaj z poczty elektronicznej. Wykorzystuj papier z dwóch stron, natomiast niepotrzebne dokumenty czy zapisane kartki oddaj na makulaturę. 

Sprawdźcie również sposoby na bycie zero waste w kuchni, łazience i podczas sprzątania!

Źródło: goingzerowaste.com