Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września jest pierwszym dniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Punkt kulminacyjny przypada na 22 września – obchodzimy wówczas Dzień bez Samochodu. Czy można być elektromobilnym, nawet gdy nie posiadamy pojazdu elektrycznego?

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Do pracy… na dwóch kółkach!

Z badań PAYBACK Opinion Poll wynika, że 75% Polaków jeździ na rowerze – w ramach przygotowań do zawodów kolarskich, a także rekreacyjnie. Z kolei 22% z nich dojeżdża na rowerze do pracy… każdego dnia! Głównymi powodami, dla których Polacy przesiadają się na jednośladem są chęć uniknięcia korków (27%) oraz oszczędność pieniędzy (26%). 

Razem lepiej!

Dojeżdżając do pracy czy na uczelnię warto zdecydować się na komunikację miejską. Podczas epidemii koronawirusa i ograniczeń związanych z liczbą pasażerów autobusów i tramwajów, wiele osób zdecydowało się na carpooling. Są to podróże kilku osób zmierzających w tym samym kierunku – samochodem jednej z nich.

Reklama

Dzielmy się samochodami

Jeśli jednak wolimy jeździć po mieście samochodem, możemy skorzystać z coraz bardziej popularnego car-sharingu. Opcja jest powszechna głównie na zachodzie Europy, ale w Polsce również z roku na rok  zyskuje na popularności. Z systemów wypożyczania aut można skorzystać m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Minuta jazdy kosztuje zazwyczaj ok. 40-80 groszy, a formalności dopełnimy łatwo i szybko przez smartfonową aplikację. 

Zeroemisyjna mobilność dla każdego!

Tak brzmi hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcję zapoczątkowała Komisja Europejska w 2002 roku, a Polska zawsze jest jej aktywnym uczestnikiem. Jak do tej pory do projektu przyłączyło się 215 polskich miast i gmin miejskich.

– Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się w szczególnych uwarunkowaniach spowodowanych pandemią COVID-19. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że wyzwanie „Zeroemisyjnej mobilności dla każdego” podjęła już rekordowa liczba samorządów w Polsce. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby nasze miasta i gminy stały się przyjazne dla środowiska i dostępne dla wszystkich. Zachęcam wszystkich do udziału w tegorocznej kampanii – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O Europejskim Dniu Zrównoważonego Transportu przypomina także Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.