Rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września jest pierwszym dniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Punkt kulminacyjny przypada na 22 września – obchodzimy wówczas Dzień bez Samochodu. Czy można być elektromobilnym, nawet gdy nie posiadamy pojazdu elektrycznego?

Do pracy… na dwóch kółkach!

Z badań PAYBACK Opinion Poll wynika, że 75% Polaków jeździ na rowerze – w ramach przygotowań do zawodów kolarskich, a także rekreacyjnie. Z kolei 22% z nich dojeżdża na rowerze do pracy… każdego dnia! Głównymi powodami, dla których Polacy przesiadają się na jednośladem są chęć uniknięcia korków (27%) oraz oszczędność pieniędzy (26%). 

Razem lepiej!

Dojeżdżając do pracy czy na uczelnię warto zdecydować się na komunikację miejską. Podczas epidemii koronawirusa i ograniczeń związanych z liczbą pasażerów autobusów i tramwajów, wiele osób zdecydowało się na carpooling. Są to podróże kilku osób zmierzających w tym samym kierunku – samochodem jednej z nich.

Dzielmy się samochodami

Jeśli jednak wolimy jeździć po mieście samochodem, możemy skorzystać z coraz bardziej popularnego car-sharingu. Opcja jest powszechna głównie na zachodzie Europy, ale w Polsce również z roku na rok  zyskuje na popularności. Z systemów wypożyczania aut można skorzystać m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Minuta jazdy kosztuje zazwyczaj ok. 40-80 groszy, a formalności dopełnimy łatwo i szybko przez smartfonową aplikację. 

Zeroemisyjna mobilność dla każdego!

Tak brzmi hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcję zapoczątkowała Komisja Europejska w 2002 roku, a Polska zawsze jest jej aktywnym uczestnikiem. Jak do tej pory do projektu przyłączyło się 215 polskich miast i gmin miejskich.

– Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się w szczególnych uwarunkowaniach spowodowanych pandemią COVID-19. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że wyzwanie „Zeroemisyjnej mobilności dla każdego” podjęła już rekordowa liczba samorządów w Polsce. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby nasze miasta i gminy stały się przyjazne dla środowiska i dostępne dla wszystkich. Zachęcam wszystkich do udziału w tegorocznej kampanii – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O Europejskim Dniu Zrównoważonego Transportu przypomina także Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.