Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

europejski tydzień zrownoważonego transportu 2018

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku. Od 16 lat odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Celem wydarzenia jest zachęcenie mieszkańców Europy do korzystania z ekologicznych środków transportu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przez te kilka dni mieszkańcy miast zachęcani są do przesiadania się z samochodów do komunikacji zbiorowej i na rower, co ma wpłynąć na ograniczanie zanieczyszczeń powietrza. Chodzi oczywiście o uświadamianie jaki jest wpływ każdego samochodu na emisję CO2. Walkę z emisją dwutlenku węgla podejmuje także rząd, który oprócz zmian w prawie rozwija ideę elektrycznego transportu publicznego. Zdaniem Jadwigi Emilewicz “Polska będzie liderem transportu publicznego zeroemisyjnego w Europie”.

W wielu miastach Polski i Europy w związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu organizowane są wydarzenia: wystawy, konkursy, happeningi. Punktem kulminacyjnym obchodów jest Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego mieszkańcy mogą skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, w niektórych miastach wyłącza się infrastrukturę drogową dla ruchu samochodowego. Darmowy transport 22 września oferują  m.in.: Białystok, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Szczecin,  Toruń, Trójmiasto,Tychy, Warszawa i Wrocław.

Na stronie Ministerstwa Środowiska można przeczytać następujący komunikat na temat inicjatywy –  „Akcja ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.”

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.