1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe wyzwania i duże inwestycje – Columbus podsumował rok 2023

Nowe wyzwania i duże inwestycje – Columbus podsumował rok 2023

Nowe wyzwania i duże inwestycje – Columbus podsumował rok 2023

Grupa Columbus Energy opublikowała raport roczny za 2023 roku. Jak wynika z treści raportu, skonsolidowane przychody Grupy Columbus wyniosły 465 mln zł. Grupa znacząco poprawiła wynik EBITDA i marżowość.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

EBIDTA Columbusa rośnie. Jaki wynik osiągnęła spółka?

Grupa Columbus, jeden z czołowych polskich graczy na rynku energetyki odnawialnej, opublikował raport, podsumowujący ubiegły rok. Wynika z niego, że skonsolidowane przychody całej Grupy wyniosły 465,1 mln zł (w 2022 roku było to 608,2 mln zł). Jeśli chodzi o wypracowany wynik EBITDA, miał on ujemną wartość -15,4 mln zł, podczas gdy rok temu było to -53,1 mln zł). Mamy więc do czynienia ze wzrostem o ponad 71%. EBITDA w ujęciu jednostkowym dla samego Columbus Energy S.A. to z kolei 0,97 mln zł wobec -54,1 mln zł rok temu. Wzrosła również marżowość brutto spółki: z 18% w roku 2022 do 27% według najnowszego raportu.

– Podsumowując ubiegły rok w Columbus, należy przede wszystkim zauważyć, że zrealizowaliśmy oraz rozpoczęliśmy realizację kilku ważnych transakcji, dzięki którym redukujemy nasze zadłużenie. Mam na myśli przedwstępną umowę sprzedaży jednego wielkoskalowego projektu magazynu energii do Grupy DTEK oraz sprzedaż części projektów farm fotowoltaicznych do Grupy ENGIE. Ponadto zintensyfikowaliśmy nasze działania w Czechach i Słowacji, przejmując również pełną kontrolę operacyjną nad działającymi tam spółkami. Zamierzamy zwiększać nasz udział w segmencie public na tym rynku, czego przykładem jest wygrany przetarg w czeskim Brnie, gdzie w drugim kwartale br. powinniśmy rozpocząć realizację montażu instalacji – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

“Ostatnie lata nauczyły nas pokory” – jak radzi sobie jeden z liderów OZE w Polsce?

Według zarządu Columbus obecnie jest zupełnie inną organizacją, niż był na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.

– Ostatnie 2 lata, pełne turbulencji otoczenia rynkowego, nauczyły nas pokory i przyniosły cenne doświadczenie. Obecnie jesteśmy lżejsi, bardziej elastyczni, z mocniejszym zespołem managerów i pracowników oraz współpracowników oraz z jeszcze większą motywacją i apetytem na rozwój – twierdzi Dawid Zieliński.

W bieżącym roku Columbus chce się skoncentrować przede wszystkim na klientach indywidualnych, dla których oprócz fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów dołączył usługi w obszarze termomodernizacji, w ramach programu Czyste Powietrze. Grupa wprowadziła też dla prosumentów innowacyjną usługę dynamicznego bilansowania energii 1:1 (za pośrednictwem spółki Columbus Obrót), która może stać się nowym impulsem dla potencjalnych klientów.

– O efektach naszych działań w tym obszarze poinformujemy pod koniec drugiego kwartału, jednak już teraz warto zauważyć, że może to być znaczący strumień przychodów dla naszej organizacji. Ogłoszenie programu Mój Prąd 6.0, który ma być dedykowany domowym magazynom energii, w drugiej połowie roku mocno uaktywni ten segment klientów, w jakim Columbus zajmuje dziś pierwsze miejsce. Branża, w której działa Columbus, będzie dalej falować, będą okresy prosperity i czas trudniejszy. Obecnie jednak wchodzimy w cykl inwestycyjny, cykl skupienia się na wzroście – dodaje Dawid Zieliński.

– Czytaj także: Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii

Źródło: informacja prasowa – Columbus Energy

Fot. Canva (anatoliy_gleb, Изображения пользователя SERSOL)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.