Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii

Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii

Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii

Columbus wraz z Grupą DTEK startuje z realizacją projektu BESS (Battery Energy Storage System) w Polsce. Spółka DRI, należąca do Grupy DTEK, rozpoczęła proces nabycia od Columbus największego magazynu energii, który Spółka przygotuje do warunków RTB (Ready to Build). Wielkoskalowy obiekt ma powstać w Chrzanowie (woj. małopolskie).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wspólna inicjatywa Columbusa i DTEK

Columbus Energy S.A. zawarł z DRI (DTEK Renewables International B.V.) przedwstępną umowę sprzedaży wielkoskalowego magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, zlokalizowanego na terenie gminy Chrzanów. Projekt ma wygraną aukcję rynku mocy i jest jednym z największych tego typu projektem w Polsce oraz jednym z większych w Europie. Realizację wszystkich czynności określonych w umowie, związanych z uzyskaniem przez ten projekt pozwolenia na budowę, DRI powierzył spółce Columbus. 

– Zdecydowaliśmy się na sprzedaż jednego z naszych projektów magazynów energii do partnera z Grupy DTEK. Inwestycje w wielkoskalowe magazyny energii są nieuniknione, a wartość portfela projektów, jaki posiada Columbus, jest bardzo wysoka. Środki pozyskane z tej transakcji przeznaczymy na zmniejszenie naszych zobowiązań wobec inwestora DC24 ASI, co czynimy sukcesywnie, realizując naszą strategię finansową, jak również na rozwój innych wielkoskalowych projektów. Grupa Columbus posiada i rozwija wiele projektów, które chcemy wybudować i nimi zarządzać. Najbardziej zaawansowane projekty magazynów energii mają moc odpowiednio 202 MW oraz 63 MW. Na tym etapie nie przewidujemy ich sprzedaży, natomiast jesteśmy otwarci na współpracę i potencjalne okazje biznesowe. Ta transakcja pokazuje, że Columbus może być równorzędnym partnerem dla międzynarodowych korporacji energetycznych. Przeprowadziliśmy skuteczną transakcję z Engie, teraz z DTEK – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

Magazyn w Chrzanowie pomieści 1,6 GWh energii

Przypomnijmy, że Columbus i DRI  zawarły w październiku 2023 roku porozumienie Term Sheet, dotyczące strategicznej współpracy w zakresie budowy wielkoskalowych magazynów energii. Grupa DTEK zainteresowała się wówczas trzema projektami magazynów energii, należącymi do Columbus, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh. Donosiliśmy o tej sprawie na naszym portalu:

– Zgodnie z warunkami umowy, 100 % udziałów w projekcie magazynu w Chrzanowie zostanie przekazane na rzecz DRI po spełnieniu warunków zawieszających, a dodatkowy bonus zostanie wypłacony po doprowadzeniu projektu do warunków RTB, co powinno się wydarzyć najpóźniej w tym roku. W związku z tym zakładamy, że pierwsza transza środków zostanie przekazana do Columbus w połowie maja, a kolejna – po uzyskaniu RTB – twierdzi Dariusz Kowalczyk-Tomerski, Wiceprezes Columbus Energy S.A. 

Polska i ukraińska firma działają na rzecz energetyki

Columbus Energy S.A. to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii. Firma wyznacza standardy jakości, stawia na nowoczesną technologię i troszczy się o klienta na wszystkich etapach realizacji. Columbus jest spółką notowaną na GPW i jednym z największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Grupa DTEK jest największym prywatnym inwestorem w sektorze energetycznym Ukrainy. Spółki Grupy DTEK zajmują się wydobyciem węgla i gazu ziemnego, produkcją energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych, słonecznych i cieplnych, handlem surowcami energetycznymi, dystrybucją i dostawą energii elektrycznej do odbiorców, świadczeniem klientom efektywnych energetycznie usług oraz rozwojem sieci szybkich stacji ładowania. Od początku inwazji na Ukrainę Grupa DTEK przywróciła dostawy prądu do ponad 11 milionów odbiorców w regionach dotkniętych działaniami wojennymi. Grupa DTEK jest własnością SCM Limited, należącej do Rinata Achmetowa.

– Czytaj także: Bez nich w OZE ani rusz. Dlaczego magazyny energii są tak ważne?

Źródło: informacja prasowa – Columbus Energy

Fot. Columbus Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.