1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus chce budować magazyny energii. Właśnie podpisał umowę z ukraińskim gigantem

Columbus chce budować magazyny energii. Właśnie podpisał umowę z ukraińskim gigantem

Jedna z największych polskich firm z branży fotowoltaiki, Columbus Energy, podpisała porozumienie Term Sheet z DTEK Renewables International B.V. w sprawie inwestycji w budowę wielkoskalowych magazynów energii. Instalacje mają mieć łączną moc 398 MW i pojemność 1,6 GWh.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wstępna umowa dla polskiej spółki

Columbus Energy to jedna z największych polskich firm z branży OZE. Zajmuje się głównie montażem fotowoltaiki dla podmiotów prywatnych i firm, jednak w planach ma również inwestycje w duże elektrownie słoneczne, a także wielkoskalowe magazyny energii. Właśnie drugiego z tych sektorów dotyczy umowa, podpisana wczoraj (18 października) między Columbus a DTEK Renewables International. Dokument ma formę Terms Sheet, a więc niewiążącego porozumienia, które określa warunki potencjalnej przyszłej umowy handlowej. Terms Sheet daje wstępne warunku do negocjacji i zdecydowanie przybliża perspektywę inwestycji polskiej firmy w magazyny energii.

Columbus Energy posiada projekty trzech wielkoskalowych magazynów o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh. Inwestycje mają już wydane warunki przyłączenia, a jeden z projektów wygrał aukcję na rynku mocy. Na tym etapie polska spółka ustala treść odpowiednich dokumentów, a także negocjuje warunki inwestycyjne. W portfelu firmy znajdują się jeszcze cztery inne projekty magazynów, jednak te nie posiadają wydanych warunków przyłączenia. Umowa z DTEK obejmuje trzy inwestycje będące już na bardziej zaawansowanym etapie planowania. 

– Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – komentował w ubiegłym roku Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Wielkoskalowe magazyny w Polsce ze wsparciem ukraińskiego giganta OZE

Nową gałąź swojej działalności Columbus będzie prowadził przy wsparciu DTEK Renevables International. Firma ta została założona w Ukrainie i jest największym komercyjnym operatorem energetycznym w tym kraju. DTEK wytwarza energię zarówno w elektrowniach słonecznych i wiatrowych, jak i cieplnych. Spółka zajmuje się również wydobywaniem węgla i gazu ziemnego. Ich najnowsza inwestycja to farma wiatrowa Tyligulska w pobliżu Mikołajowa w południowej Ukrainie. W kwietniu ukończono pierwszy etap tej inwestycji o mocy 114 MW. Cała Tyligulska ma przyłączyć do sieci aż 500 MW.

– Długo szukaliśmy odpowiedniego partnera do realizacji inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii. Z tego m.in. powodu przesunęliśmy w czasie publikację naszej strategii biznesowej. Posiadane przez nas projekty magazynów są jednymi największych w Europie, dlatego potrzebujemy branżowego wspólnika z najwyższej, światowej ligi. Mamy nadzieję, że dalsze negocjacje przebiegną pomyślnie i podpiszemy umowę z Grupą DTEK – komentuje Dawid Zieliński.

DTEK ma już doświadczenie w budowie wielkoskalowych magazynów energii. Pierwszą tego typu inwestycję uruchomili w maju 2021 roku. Instalacja ma moc 1 MW, pojemność 2,25 MWh i mieści się w pobliżu należącej do DTEK elektrowni jądrowej w mieście Enerhodar. Aktualnie cały obiekt znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich.

Term Sheet między DTEK a Columbusem został zawarty na okres 6 miesięcy, natomiast strony wyraziły intencję zawarcia stosownych wiążących umów inwestycyjnych w okresie 60 dni.

– Czytaj także: Potencjał rynku PV w Czechach i  Słowacji. Columbus przejmuje stery na zagranicznych rynkach

Źródło: informacja prasowa – Columbus Energy, gramwzielone.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.