Mikrosieci, magazyny energii i fotowoltaika podnoszą standardy życia w Tanzanii

Afryka jest drugim pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców kontynentem świata. Jednocześnie jest najsłabiej zelektryfikowanym regionem. Aby zelektryfikować te obszary, buduje się nowoczesne mikrosieci energetyczne. Integrują one magazyn energii elektrycznej wykorzystujący akumulatory oraz rozmaite źródła energii odnawialnej – instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i rozwiązania hybrydowe.

Nowoczesny system magazynowania energii w Johan Cruijff Arena

Najnowsze akumulatory Nissana Leaf zasilają duży system magazynowania energii w Johan Cruijff Arena – jednego z najnowocześniejszych stadionów sportowych na świecie w Amsterdamie w Holandii. Projekt powstał w wyniku współpracy Nissana, Eatona, BAM, The Mobility House i Johan Cruijff Arena i jest wspierany przez Amsterdamski Fundusz Klimatyczny i Energetyczny (AKEF) oraz Interreg.

Magazyn energii zamiast elektrowni węglowej

Spółka zależna Daimlera – Mercedes-Benz Energy, postanowiła przekształcić elektrownię węglową w magazyn energii. Mercedes-Benz, podobnie jak Tesla, wykorzystuje swe doświadczenia z samochodowymi bateriami do stworzenia stacjonarnych projektów magazynowania energii.

Tesla zainstalowała magazyny energii Powerpack w Belgii

Amerykańska firma motoryzacyjna Tesla zaprezentowała instalację magazynów energii Powerpack, która będzie wykorzystywana jako wirtualna elektrownia w celu zrównoważenia sieci elektroenergetycznej w Terhills w Belgii. Amerykanie mają także ambitne cele związane z rozszerzeniem swojej działalności „magazynowej” w Europie.

Nissan rozpoczyna sprzedaż paneli fotowoltaicznych i domowych magazynów energii

Podejście biznesowe Tesli – sprzedaż samochodów elektrycznych i paneli fotowoltaicznych – wydaje się przemawiać do innych producentów samochodów. Nissan powołał do życia spółkę Nissan Energy Solar, która oferować ma dachowe panele fotowoltaiczne oraz system magazynowania energii elektrycznej xStorage.