Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przydomowe magazyny energii w Polsce [badanie]

Przydomowe magazyny energii w Polsce [badanie]

Magazyny energii nie cieszą się jeszcze w naszym kraju znaczącą popularnością. Z najnowszego badania serwisu Oferteo.pl wynika, że w Polsce tylko 15% posiadaczy instalacji PV korzysta z rozwiązań do magazynowania nadwyżek produkowanej energii. Większość tych, którzy to robią wykorzystuje energię na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przydomowe magazyny energii

Przydomowy magazyn energii służy do gromadzenia i magazynowania energii, ale także stanowi zabezpieczenie dla jej stabilnego przepływu. W przypadku fotowoltaiki zależnej od warunków pogodowych jest to bardzo istotne.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą skierować nadwyżkę wytworzonego prądu do magazynu energii, wykorzystać ją do zaspokojenia bieżących potrzeb lub sprzedać go do sieci w ramach systemu net billing. Dzięki niemu można otrzymać wynagrodzenie od zakładu energetycznego za przekazany do sieci prąd. Im więcej nadmiarowej energii zostanie wytworzone w instalacji fotowoltaicznej, tym więcej można na niej zarobić.

Badanie przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl pokazuje, że 15% posiadaczy instalacji fotowoltaicznej przechowuje nadwyżki prądu w przydomowym magazynie energii. Zachętą do stosowania takiego rozwiązania może być wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu magazynu energii sięgające 16 tys. zł.

Nadwyżki energii – co z nimi robimy?

W jaki sposób prosumenci wykorzystują magazyn energii? Połowa uczestników badania Oferteo.pl wykorzystuje nadwyżki wyprodukowanego prądu do zasilania domowych urządzeń. Drugim najpopularniejszym wśród respondentów sposobem zużycia nadmiaru energii jest podgrzewanie wody (40%).

Z kolei co czwarty właściciel magazynu energii pożytkuje nadwyżki do zasilania pomp ciepła. Za pośrednictwem nadwyżek energii respondenci zasilają klimatyzację (18%), ogrzewają swój dom lub mieszkanie (15%), a także ładują samochody elektryczne (15%).

Wykres nadwyzki energii

W poprzednim badaniu Oferteo.pl przeprowadzonym w sierpniu 2021 roku na pierwszym miejscu również znalazło się zasilanie domowych urządzeń (61%) i kolejno podgrzewanie wody (32%), zasilanie klimatyzacji (25%), zasilanie pomp ciepła (19%), zasilanie ładowania samochodów elektrycznych (10%).

źródło: informacja prasowa Oferteo, dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o fotowoltaice i pompach ciepła w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w lipcu 2023 roku.  

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.