Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy magazyn energii na świecie. Znamy lokalizację

Największy magazyn energii na świecie. Znamy lokalizację

Już w 2025 roku oddany do użytku zostanie największy magazyn energii na świecie. Koszt inwestycji szacowany jest na niemal miliard dolarów. Gdzie powstanie to imponujące urządzenie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gdzie powstanie największy magazyn energii na świecie?

Za zbudowanie największego magazynu energii na świecie odpowiada firma Carlton Power. Przedsiębiorstwo poinformowało na swojej stronie internetowej, że otrzymało już pozwolenie na realizację inwestycji od władz lokalnych regionu Greater Manchester. Gdzie zatem powstanie największy magazyn energii na świecie? W Wielkiej Brytanii.

CarltonPowerTrafford BESS bottom
System magazynowania energii akumulatora Trafford (BESS), źródło: Carlton Power

Magazyn zlokalizowany zostanie w Trafford Low Carbon Energy Park w Greater Manchester. Urządzenie otrzyma moc 1 GW (1040 MW / 2080 MWh).

Budowa największego magazynu energii na świecie ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2024 roku. Do użytku ma zostać oddany pod koniec 2025 roku.

Zielony wodór w Wielkiej Brytanii

Władze lokalne Wielkiej Brytanii zatwierdziły także inny duży projekt Carlton Power. Mowa o instalacji produkującej zielony wodór Trafford Green Hydrogen o mocy 200 MW. Do użytku ma zostać oddana podobnie jak największy magazyn energii na świecie pod koniec 2025 roku. Projekt ten został zatwierdzony przez Radę Trafford już we wrześniu 2022 roku. 

Celem Wielkiej Brytanii jest zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i osiągnięcie zerowego poziomu netto do 2050 roku.

Wielka Brytania chce postawić na SMR-y

Wielka Brytania chce postawić na SMR-y na swoim terytorium. Na ten cel jest w stanie przeznaczyć nawet 20 mld funtów. Dziennik Financial Times podał nawet, że na dofinansowanie w tym obszarze może liczyć polska firma Synthos Green Energy wraz z partnerami.

Energetyka Wielkiej Brytanii w najbliższych dziesięcioleciach ma dynamicznie się rozwijać. Strategia ta zakłada budowę do 24 GW mocy jądrowych do 2050 roku. Jeżeli uda się osiągnąć ten wynik, to będzie on stanowił 25% zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Wspomniane plany jądrowe zakładają również dotacje i fundusze grantowe, które będą wspierać najlepsze projekty atomowe na wyspach. 18 lipca ogłoszono listę dwóch podmiotów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu (plus jeden warunkowo). Wśród nich ma być m.in. Synthos Green Energy, udziałowiec spółki Orlen Synthos Green Energy.

Źródło: energetyka24, carltonpower.co.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.