Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy prywatny magazyn energii w Polsce. Columbus chce zakontraktować 1 mld zł w aukcji na rynku mocy 

Największy prywatny magazyn energii w Polsce. Columbus chce zakontraktować 1 mld zł w aukcji na rynku mocy 

Największy prywatny magazyn energii w Polsce. Columbus chce zakontraktować 1 mld zł w aukcji na rynku mocy 

Krakowska spółka Columbus Energy S.A. złożyła ofertę w aukcji rynku mocy dla magazynu energii o mocy 123,85 MW i pojemności 532 MWh. Będzie to jeden z największych w Europie wielkoskalowych magazynów, a także jeden z największych kontraktów na rynku mocy. 

Reklama

Największy prywatny magazyn energii w Polsce

Magazynowanie energii to jedno z największych wyzwań dzisiejszej energetyki. Wielkoskalowe magazyny energii pozwalają zintegrować nowe źródła energii odnawialnej i utrzymać niezawodność sieci. Jeden z największych europejskich projektów tego typu może już niebawem powstać w południowej Polsce. 

Gdyby ten magazyn dzisiaj pracował, to byłby jednym z największych projektów na świecie mówi Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

W lipcu Columbus, poprzez spółkę, do której posiada prawa, uzyskał warunki przyłączenia magazynu. W sierpniu firma z Krakowa kupiła spółkę posiadającą warunki przyłączeniowe, a w grudniu Columbus wziął udział w aukcji rynku mocy. Spółka złożyła ofertę maksymalną w pierwszej rundzie aukcji dla mocy 123,85 MW. 

Columbus chce zbudować i uruchomić magazyn energii do 2027 roku, wtedy też obiekt zacznie pracować na rynku mocy. Co wiemy o inwestycji?

Magazynowanie energii to przyszłość energetyki

Zakładana wartość inwestycji wyniesie ok. 1 mld zł, natomiast wartość przychodów generowanych przez magazyn w okresie 17 lat szacowana jest na ponad 1 mld zł, tylko z rynku mocy. 

Cieszymy się, że udało nam się skutecznie złożyć ofertę, bo jest to bardzo duża inwestycja, która wiąże się z wieloma wyzwaniami – od wyboru technologii i partnera po zapewnienie inteligentnego finansowania. Rynek mocy zdecydowanie w tym pomoże, natomiast tego typu magazyn w przyszłości zapełni luki podczas przerw w dostawie energii. Jest to jedna z największych prywatnych inwestycji w Polsce w sektorze energetyki i mam nadzieję nie ostatniakontynuuje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

Magazyn ma ponadto generować przychody z rynku arbitrażu na cenie energii oraz w przyszłości – na usługach systemowych, np. w rynku częstotliwości. Urządzenie powstanie w południowej Polsce i przyczyni się do stabilizacji sieci w tym regionie. Magazyn o takiej mocy jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów.

Magazyny energii odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii naszego bezpieczeństwa energetycznego i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu przeciążenia sieci elektroenergetycznej.

Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym krajupodsumowuje Zieliński.

Magazyn energii Columbusa będzie mieć zdumiewającą pojemność aż 532 MWh. Dla porównania, zdolność magazynowania największej obecnie baterii w Europie to 196 MWh w jednym cyklu. Z kolei nieopodal elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu powstanie magazyn o pojemności ponad 820 MWh, system wykorzysta już jednak istniejącą infrastrukturę i będzie realizowany przez państwową spółkę.

Projekt Columbusa z pewnością jest zatem wyjątkowy, biorąc pod uwagę, że będzie budowany od zera. Kiedy dowiemy się więcej o jego losach i jakie jeszcze systemy bateryjne realizowane są obecnie na świecie?

Kiedy wyniki aukcji?

Wynik aukcji zostanie ogłoszony przez PSE w ciągu najbliższych 3 dni. O ostatecznych wynikach aukcji poinformuje Prezes URE w ciągu 21 dni. Columbus Energy planuje kolejne inwestycje w magazynowanie energii, które staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. 

Czy magazyny energii to szansa dla polskiej gospodarki? 26 tysięcy miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej – takie efekty rozbudowy infrastruktury magazynów energii prognozuje raport o możliwościach rozwoju tego rynku.

Największa bateria na świecie powstaje obecnie w Australii. Waratah Super Battery powstanie 100 kilometrów na północ od Sydney. Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu dawnej elektrowni węglowej Munmorah o mocy 1400 MW, która dostarczała energię dla największego miasta w Australii. Budowa rozpocznie się w 2023 roku i ma zostać zakończona do połowy 2025 roku.

Bateria będzie działać jak wielki „amortyzator” dla sieci elektrycznej w celu zapewnienia niezawodności systemu. Pozwoli utrzymać stabilność w razie wystąpienia nagłych skoków napięcia wywołanych m.in. częstymi w Australii pożarami buszu tudzież uderzeniami piorunów.

Bateria zapewni gwarantowaną ciągłą moc czynną na poziomie co najmniej 850 MW oraz pojemność magazynowania energii na poziomie co najmniej 1680 MWh. Akumulatorowy system magazynowania energii zajmie teren o powierzchni co najmniej 138 tys. metrów kwadratowych.

źródło i zdj. główne: Columbus Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.