Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa bateria w Europie już działa. Zasili 300 tys. domów

Największa bateria w Europie już działa. Zasili 300 tys. domów

Największa bateria w Europie już działa. Zasili 300 tys. domów

Największa bateria w Europie została już podłączona do sieci w Wielkiej Brytanii. System ma zdolność magazynowania do 196 MWh w jednym cyklu. To wystarczająca ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 300 tys. domów w Wielkiej Brytanii przez dwie godziny.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największa bateria w Europie

Największa bateria w Europie wykorzystuje 2-godzinny system magazynowania energii Tesla Megapack. Moduł Megapack to ogromny akumulator, który pomaga w stabilizowaniu sieci oraz zapobieganiu przerwom w zasilaniu. 

Najbardziej złożony system tego typu w Europie powstał w Pillswood w pobliżu Hull w Wielkiej Brytanii. Opracowany przez Harmony Energy Limited projekt stał się częścią infrastruktury krytycznej służącej do równoważenia sieci energetycznej Wielkiej Brytanii. Pomoże także w zastąpieniu paliw kopalnych energią odnawialną.

Systemy magazynowania energii w akumulatorach są niezbędne do uwolnienia pełnego potencjału energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii i mamy nadzieję, że ten konkretny system podkreśli pozycję Yorkshire jako lidera w zakresie rozwiązań w zakresie zielonej energiipowiedział Peter Kavanagh, dyrektor Harmony Energy.

Energia skumulowana w magazynach energii pochodzić będzie m.in. z Dogger Bank, jednej z największych na świecie farm wiatrowych. Jakie korzyści dla krajowego miksu dają wielkoskalowe systemy bateryjne?

Magazynowanie energii elektrycznej

Baterie umożliwią brytyjskim sieciom przesyłowym maksymalizację wydajności farm wiatrowych. Największa bateria w Europie skróci czas, przez jaki farma wiatrowa musi być wyłączona z powodu nierównowagi podaży i popytu lub ograniczeń sieciowych.

Budową projektu Pillswood zarządzała Tesla. Pierwotnie projekt miał zostać uruchomiony w dwóch fazach w grudniu 2022 roku i marcu 2023 roku. Z powodu kryzysu energetycznego i trudnej sytuacji ekonomicznej harmonogram przyspieszył, aby odblokować cały potencjał mocy projektu jeszcze w tym miesiącu.

Dzięki temu największa bateria w Europie odegra rolę w zapewnieniu stabilnej i bezpiecznej energii dla gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii już w nadchodzącym trudnym okresie zimowym. Realizacja projektu przed terminem udała się pomimo bardzo trudnego środowiska geopolitycznego i problemów w globalnym łańcuchu dostaw.

Projekty te nie są wspierane przez dotacje podatników i odegrają ważną rolę w przyczynieniu się do przejścia na zero netto (neutralność klimatyczna), a także zapewnią przyszłe bezpieczeństwo dostaw energii w Wielkiej Brytanii i zmniejszą zależność od importu gazu z zagranicydodaje Peter Kavanagh.

Projekt będzie obsługiwany za pośrednictwem Autobidder, algorytmicznej platformy handlowej Tesli, która zarządza już dużymi projektami magazynowania energii, takimi jak Holes Bay i Contego.

Zarządzenie zmagazynowaną energią przynosi także duże korzyści finansowe. Wielkoskalowe systemy bateryjne pozwalają na handlowanie dodatkową mocą na rynku energii elektrycznej. Oznacza to ogromne zyski, istnieją też jednak inne zalety wielkoskalowych magazynów energii.

Największe systemy bateryjne na świecie

Możliwość zwolnienia części przepustowości poza godzinami szczytu na potrzeby handlu energią elektryczną pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla mieszkańców. Im więcej dostępnych mocy w sieci w tym bardziej maleją jej koszty dla odbiorców końcowych.

Największa bateria na świecie powstaje obecnie w Australii. Waratah Super Battery powstanie 100 kilometrów na północ od Sydney. Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu dawnej elektrowni węglowej Munmorah o mocy 1400 MW, która dostarczała energię dla największego miasta w Australii. Budowa rozpocznie się w 2023 roku i ma zostać zakończona do połowy 2025 roku.

System magazynowania energii o mocy 1680 MWh ułatwi sychronizację OZE z siecią przesyłową i ustabilizuje jej działanie.

W Polsce także planowana jest budowa wielkoskalowych magazynów energii. Końcem lipca Columbus, dostawca usług z zakresu energii odnawialnej, ogłosił plan budowy przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW. Firma poinformowała już także o nabyciu 100% udziałów w spółce, która uzyskała warunki przyłączenia na jego budowę. 

Pojemność największego prywatnego magazynu energii w Polsce wyniesie 532 MWh. Tego typu magazyn jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów. Projekt o wartości miliarda złotych powstanie w południowej części kraju.

źródło: harmonyenergy.co.uk i zdj. główne: harmonyenergy.co.uk/ Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.