1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazyny energii motorem polskiej gospodarki? Nawet 26 tysięcy miejsc pracy i 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej

Magazyny energii motorem polskiej gospodarki

Magazyny energii motorem polskiej gospodarki? Nawet 26 tysięcy miejsc pracy i 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej

Czy magazyny energii to szansa dla polskiej gospodarki? 26 tysięcy miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej – takie efekty rozbudowy infrastruktury magazynów energii prognozuje najnowszy raport o możliwościach rozwoju tego rynku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Magazyny energii motorem gospodarki

Magazyny energii odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii naszego bezpieczeństwa energetycznego i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu przeciążenia sieci elektroenergetycznej, który blokuje dalszy rozwój rynku mikroinstalacji OZE w Polsce.
„Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 roku” to opracowanie przygotowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii. Wyniki raportu zaprezentowano podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Odnawialne źródła energii muszą być znaczącym elementem miksu energetycznego. Magazyny energii zarówno na poziomie gospodarstw domowych jak i wielkoskalowe na poziomie sieci, będą stanowiły w perspektywie tej dekady istotny element systemu elektroenergetycznego Polski – powiedział Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Jaki wpływ na stabilność systemu elektroenergetycznego w Polsce mają magazyny energii?

Kluczowy aspekt transformacji energetycznej

Jak wynika z badań ekspertów, w efekcie rozbudowy infrastruktury magazynów energii do 2040 roku możliwe jest osiągnięcie 26 tys. miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej.

 – To konkretne dane, które pokazują, jak duża jest skala możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój tego sektorakomentuje prezes PSME Barbara Adamska. 

Raport powstał w oparciu o dane dostarczone przez członków. Celem opracowania było określenie możliwego wpływu rozbudowy infrastruktury bateryjnych magazynów energii na rozwój gospodarczy Polski do 2040 roku.

Ireneusz Zyska dodał, że w magazynowaniu tkwi potencjał inwestycyjny i możemy spodziewać się rozwoju nowej, silnej gałęzi gospodarki. Zapowiedział, że powstanie porozumienie sektorowe, które będzie wspierać rozwój magazynowania energii w kraju z udziałem polskich przedsiębiorców. W 2022 roku planowane jest uruchomienie programu wsparcia dla operatorów sieci dystrybucyjnych w zakresie wykorzystania magazynów energii i innych urządzeń na cele stabilizacji sieci. 

Cały raport dostępny jest na stronie PSME.

źródło: mat. prasowe PSME, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.