Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompy ciepła od A do Z – cena, zalety, rodzaje i koszty

Pompy ciepła od A do Z – cena, zalety, rodzaje i koszty

Od sierpnia wraca 23% VAT na prąd, co oznacza kolejne podwyżki cen. Obecnie uniezależniamy się od rosyjskiego gazu i musimy ochronić środowisko i klimat. Pompy ciepła właśnie teraz rewolucjonizują rynek grzewczy i są ekologiczną formą ogrzewania domu i wody. Jakie zalety mają pompy ciepła? Sprawdź w tekście.

Reklama

Do czego służy pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Służy do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu, wentylacji oraz do podgrzewania wody, dlatego zapewnia dostęp ciepłej wody użytkowej. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła wynika, że tylko w ciągu kolejnych 3 lat w Europie przewiduje się podwojenie udziału pomp ciepła, do poziomu ponad 50% w rynku urządzeń grzewczych. 

Ile dokładnie kosztuje użytkowanie pompy ciepła? 

Pompa ciepła – zużycie i koszty

Ile energii zużywa pompa ciepła? Jeśli weźmiemy na przykład standardowe gospodarstwo domowe o powierzchni ok. 150 m2, wówczas pompa ciepła zużyje około 4000 kWh rocznie. To koszt ok. 3200 zł rocznie. Dla porównania, ogrzewanie domu nieekologicznymi paliwami, np. gazem oraz węglem, kosztuje ponad 3 razy więcej, bo ok. 10 tys. zł rocznie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na zakup i instalację pompy ciepła trzeba przygotować około 40-50 tysięcy złotych. Jeszcze kilka lat temu kwoty te sięgały nawet 80 tysięcy złotych z powodu nierozwiniętego rynku i nacisku położonego na spalanie paliw kopalnych na potrzeby energetyczne. W przypadku większych nieruchomości – cena zakupu wraz z montażem nie powinna przekroczyć 50 tys. zł.

Z czego wynikają rozbieżności w cenach pomp ciepła? Na pewno ich rodzajów – klasyfikujemy je m.in. ze względu na to, skąd pozyskują ciepło – może to być woda, powietrze czy grunt. Poza modelem – musimy też wziąć pod uwagę producenta oraz moc grzewczą urządzenia i klasę energetyczną budynku. 

Całkowity koszt modernizacji wraz z pompą wynosi od 35 tys. zł do nawet ponad 60 tys. zł. Wszystko zależy od mocy pompy (im większa moc, tym droższe urządzenie) oraz od producenta – podobnie jak w przypadku samochodu. Dla niektórych marka auta to gwarancja jakości i bezpieczeństwa, jednak dziś większość mniej znanych marek zawiera podzespoły tych samych producentów, co samochody klasy premium – mówi Zbisław Lasek, Prezes Zarządu spółki Minutor Energia S.A., działającej na rynku energii i technologii od 2007 roku.

Która pompa ciepła jest najbardziej opłacalna dla przeciętnego gospodarstwa domowego, a która dla firmy?

– Dla mieszkańców budynków jednorodzinnych o powierzchni do 250 m2 odpowiednie będą mniejsze pompy typu powietrze-woda o mocy 5-16 kW. Firmy,ze względu na powierzchnię, rodzaj i przeznaczenie pomieszczeń, najczęściej wybierają pompy typu powietrze-powietrze lub pompy gruntowe (o mocy powyżej 30 kw), choć coraz częściej – ze względu na popularność i cenę, rozważają również zakup pomp typu powietrze–woda – dodaje Zbisław Lasek.

Czym różni się pompa typu powietrze-woda od gruntowej?

Pompy typu powietrze-woda są optymalnym rozwiązaniem wydajnościowym i ekonomicznym. Z kolei pompy z gruntowym wymiennikiem ciepła są droższe o około 20 tys. zł ze względu na konieczność wiercenia setek metrów na działce klienta podaje Jacek Grelewicz, prezes Copernicus Sun.

Ważne jest, aby to profesjonalny sprzedawca doradził wybór optymalnego urządzenia. Przy zakupie pompy ciepła zasada jest prosta: wybierzmy tę, która jest najlepsza w naszym zakresie możliwości cenowych.

Czy fotowoltaika i pompa ciepła mogą zapewnić darmowe ogrzewanie? Sprawdź, po jakim czasie:

Co czyni pompy ciepła lepszymi rozwiązaniami niż konwencjonalne formy ogrzewania?

W pompach ciepła kluczowa jest ich efektywność. Z 1kWh prądu produkujemy 4kW ciepła. Właśnie dlatego pompa ciepła to aktualnie najefektywniejsza forma ogrzewania. Urządzenia nie emitują zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, w przeciwieństwie do spalania paliw kopalnych. Pompy są też zautomatyzowane i łatwe w obsłudze. Jako jedyne urządzenia grzewcze mają też opcję chłodzenia, dlatego pompa ciepła jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które można używać przez cały rok.

Rządowy program Moje Ciepło

Czy rządowy program Moje Ciepło będzie miał wpływ na zwiększenie udziału grzania z pomocą pomp ciepła w polskich domach? Specjaliści twierdzą, że tak.

Z pewnością program ułatwi zakup od strony finansowej i jest dobrym rozwiązaniem dla osób indywidualnych.

Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach, które posiadają podwyższony standard energetyczny. Wsparcie obejmie do 30% tzw. kosztów kwalifikowanych, a jego wysokość będzie zależeć również od ceny urządzenia. W przypadku  gruntowej wersji pompy ciepła można uzyskać nawet do 21 000 zł wsparcia – dodaje Jacek Grelewicz.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.