Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika i pompa ciepła – dobrana para? Czy to się opłaca i na co trzeba zwrócić uwagę?

Fotowoltaika i pompa ciepła – dobrana para? Czy to się opłaca i na co trzeba zwrócić uwagę?

Czy fotowoltaika i pompa ciepła mogą zapewnić darmowe ogrzewanie? Tak, po kilku latach, ale jednak. Na jakie dofinansowania można liczyć przy zakupie instalacji? Zobacz, dlaczego fotowoltaika i pompa ciepła to dobrana para.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fotowoltaika i pompa ciepła – dobrana para?

Pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Służy do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu, wentylacji lub do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zasilana jest energią elektryczną, które nie pobiera zbyt wiele.

Z kolei panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy i ekologiczny prąd. Połączenie tych dwóch urządzeń jest więc korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela.

Co więcej, pompa ciepła pozwala zwiększyć bieżącą konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to korzystniejsze niż system opustów, ponieważ wytworzony prąd możemy wykorzystać w całości, w stosunku 1:1 (a nie 1:0,8 lub 1:0,7).

Fotowoltaika i pompa ciepła – darmowe ogrzewanie?

To zależy od:
– wielkości instalacji fotowoltaicznej,
– rodzaju pompy ciepła i tego ile energii zużywa,
– naszego zużycia energii elektrycznej i powierzchni domu.

Załóżmy jednak scenariusz dla nowo wybudowanego domu wolnostojącego o powierzchni 100 m2. W takim przypadku współczynnik zapotrzebowania na ciepło wyniesie ok. 100 kWh/m2/rok.

Pompa ciepła służy także do podgrzewania wody (c.w.u – ciepłej wody użytkowej). Jeśli dom zamieszkują 4 osoby, to zapotrzebowanie wyniesie ok. 2000 kWh/rok energii cieplnej/rok przy ogrzewaniu c.w.u do temp. 42 st. C. Całkowite zapotrzebowanie domu na energię elektryczną wyniesie ok. 12 000 kWh/rok.

Dostarczenie takiej energii przez pompę ciepła typu powietrze-woda o sezonowym współczynniku COP=5 wiąże się z pobraniem z sieci około 2400 kWh energii elektrycznej. Tymczasem instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może dostarczać w ciągu roku 980 – 1000 kWh energii elektrycznej.

Do zaspokojenia potrzeb domu na ciepło i podgrzewania wody teoretycznie wystarczyłaby instalacja o mocy 2,4 kWp, chociaż zależy to od stopnia nasłonecznienia. Kolejnym plusem pompy ciepła jest jednak możliwość magazynowania energii cieplnej właśnie w postaci ciepłej wody użytkowej. 

Pompa ciepła to wydajne urządzenie – pobierając 1kWh energii, może oddać do sieci nawet 4 kWh energii cieplnej! Tymczasem ceny za prąd dla przeciętnego Kowalskiego wzrosną o ok. 24% w 2022 roku. Średni czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę (w obecnym systemie rozliczeń) wynosi 7-9 lat. Fotowoltaika i pompa ciepła to odnawialne źródła energii. Oznacza to, że przy odpowiednim bilansowaniu i doborze instalacji inwestycja się nam zwróci i będziemy mogli liczyć na darmowe ogrzewanie.

Czas zwrotu inwestycji zależy od tego, ile pieniędzy wydamy na naszą instalację. Chociaż dla wielu koszty wciąż są za wysokie, istnieje na ten problem jednak całkiem skuteczne rozwiązanie.

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszty inwestycji

Z ostatniego badania zrealizowanego wspólnie przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wynika, że aż dla 63% badanych barierą w korzystaniu z odnawialnych źródeł energii są koszty inwestycji.

Tutaj pomóc mogą jednak dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła (np. z programu “Czyste Powietrze”). W połączeniu z ulgą termomodernizacyjną może oznaczać to nawet prawie 30 tys. złotych dofinansowania. 

Chciałbyś/chciałabyś zaoszczędzić, ale czujesz, że gubisz się w zalewie informacji? Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.