Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dla 63% badanych OZE są za drogie, pomóc mogą dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła – “Moje Ciepło”, “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze”

Dla 63% badanych OZE są za drogie, pomóc mogą dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła – “Moje Ciepło”, “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze”

Dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła mogą pomóc tym, dla których barierą przy zakupie są zbyt duże koszty inwestycji (63% badanych). Polki i Polacy, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na oszczędność. Zobacz jakie dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła pomogą Ci zaoszczędzić.

BANER MOBILEB1
Reklama

Fotowoltaika i pompy ciepła za drogie?

Fotowoltaika to najpopularniejsze w Polsce źródło odnawialnej energii – w kraju jest już ponad 800 tys. mikroinstalacji. Właściciele domowych elektrowni słonecznych coraz chętniej decydują się na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. To połączenie pozwala na szybszy zwrot kosztów i osiągniecie niezależności energetycznej.

Jednak dla niektórych kluczową barierą dla inwestycji w te i inne rozwiązania OZE wciąż są wysokie koszty inwestycji – tak wynika z badania zrealizowanego wspólnie przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Drugim najczęściej wymienianym powodem, dla którego badani nie zdecydowali się na inwestycje w OZE, jest niewystarczające jeszcze wsparcie ze strony państwa. Na te problemy do pewnego stopnia odpowiadają obecne i zbliżające się programy dofinansowań.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła

W ramach rządowego programu “Moje Ciepło” będzie można uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła w wysokości 7 lub 21 tys. zł. Zobacz, dla kogo przewidziany jest program i kiedy ruszy pierwszy nabór:

To nie wszystko. Jeszcze w styczniu 2022 roku ma zostać ogłoszona kolejna edycja programu “Czyste Powietrze”. Dedykowany jest on właścicielom i współwłaścicielom gospodarstw domowych, którzy chcą uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła, termomodernizację domu lub montaż instalacji OZE. Jakie zmiany czekają nas w nowej odsłonie programu “Czyste powietrze” od stycznia 2022 roku?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama


W I kwartale 2022 roku planowana jest także nowa odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0”. Jak w poprzedniej edycji liczyć można na dofinansowanie instalacji w wys. do 3 tysięcy złotych. Nowe dofinansowanie do fotowoltaiki ma objąć m.in. także magazyny energii:

Jakie są pozostałe powody, dla których Polki i Polacy nie decydują się na inwestycje w OZE?

Dlaczego Polacy nie inwestują w fotowoltaikę i pompy ciepła?

Oprócz wysokich kosztów inwestycji i braku wsparcia ze strony państwa najczęściej wymienianymi barierami korzystania z energii ze źródeł odnawialnych są bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii i bariery biurokratyczne. 

Nieco ponad jedna czwarta badanych jest zdania, że konsumenci nie są w tym temacie wystarczająco wyedukowani. Co czwarta badana osoba nie jest przekonana, że korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. 

– Wyniki badania należy analizować w szerokim kontekście procesu modernizacji konsumpcji, która wyraża się przyjmowaniem zasad zrównoważonego rozwoju w sferze konsumpcji. 

Wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, iż udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różnego typu przedsiębiorstwa, ale również konsumenci. Procesy zrównoważonej konsumpcji, które wiążą się z jej humanizacją i kształtowaniem się odpowiedzialnego społeczeństwa, stanowią odpowiedź na nadkonsumpcję, która nie jest podyktowana rzeczywistymi potrzebami człowieka, a także nie uwzględnia kosztów społecznych i ekologicznychkomentuje Magdalena Sobocińska z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Chcesz wiedzieć więcej o badaniach rynku OZE w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: mat/prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.