Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program “Czyste powietrze” z nową odsłoną. Jakie zmiany czekają nas od stycznia?

Program “Czyste powietrze” z nową odsłoną. Jakie zmiany czekają nas od stycznia?

“Czyste powietrze” to krajowy program dedykowany właścicielom i współwłaścicielom gospodarstw domowych, którzy chcą uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła, termomodernizację domu lub montaż instalacji OZE. Jakie zmiany czekają nas w nowej odsłonie programu “Czyste powietrze” od stycznia 2022 roku?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

“Czyste powietrze” – do kogo skierowany jest program?

Program “Czyste powietrze” jest dedykowany właścicielom i współwłaścicielom gospodarstw domowych: domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

W ramach programu można uzyskać dotację na wymianę źródeł ciepła – wymiana starego, nieefektywnego pieca i termomodernizację domu (ocieplanie ścian, wymiana okien etc.) lub montaż instalacji OZE. Do tej pory było to 30 tys. zł na poziomie podstawowym oraz maksymalnie 37 tys. zł na podwyższonym. 

Od nowego roku szykują się zmiany. Jakie? Na przykład brak dopłat do pieców na węgiel, ułatwienia takie jak prefinansowanie i większe wsparcie dla osób o bardzo niskich dochodach. Co jeszcze zmieni się w programie “Czyste powietrze” w 2022 roku?

Kredyt „Czyste Powietrze” z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła, kredyt z dotacją pomoże sfinansować termomodernizację budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto przede wszystkim ocieplić ściany i wymienić stolarkę drzwiową i okienną. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40% energii cieplnej. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego mówi wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Zmiany w programie “Czyste powietrze”

Zmiany, które będą obowiązywać od stycznia 2022 roku dotyczą zwiększenia dofinansowania dla osób o najniższych dochodach i prefinansowania przed rozpoczęciem danej inwestycji. Osoby o niskich dochodach mogły mieć problem ze złożeniem wniosku, ponieważ nie miały wystarczającego wkładu własnego. Od nowego roku ma się to zmienić.

Progi dochodowe, które będą upoważniać do uzyskania wyższego dofinansowania, zostaną obniżone do 900 oraz 1260 zł/ miesiąc. Dotyczy to zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.

Prefinansowanie wymiany źródła ciepła i termomodernizacji będzie teraz oznaczać, że właściciel skorzysta z pieniędzy przed inwestycją, a nie jak było do tej pory, dostawał ją w formie refundacji z banku. 

Zwiększy się poziom dofinansowania do 90% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dotacji ma w sumie być zwiększona do 69 tys. zł.

Zmieni się też forma uzyskiwania dotacji i rozliczania – nowe sposoby mają być bardziej intuicyjne i łatwiejsze. Pojawi się dodatkowe kryterium kwalifikacji do kilku rodzajów zasiłków, m.in. stałego, opiekuńczego, specjalnego i okresowego. 

Z kolei więcej pracy będą mieć samorządy. Mają pomóc w dotarciu do osób, które są potencjalnymi odbiorcami programu “Czyste powietrze” i tych, którzy priorytetowo powinni przeprowadzić termomodernizację lub wymianę źródła ciepła. 

Więcej banków w programie

W ramach programu „Czyste Powietrze” Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał już pięć umów z bankami kredytującymi. 

W przyszłym roku zwiększy się zatem liczba banków, które w ramach programu zaoferują  kredyty na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Jako polski bank rozwoju, BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączyliśmy do programu „Czyste Powietrze”. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” może być tańszy, udzielony w  wyższej kwocie, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. To bardzo ważne, by pomóc Polakom w przejściu na mniej emisyjne źródła ciepła. Ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeńmówi Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK.

Kredyty w ramach programu są obecnie udzielane przez Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska i Credit Agricole. Wkrótce dołączą też banki zrzeszające banki spółdzielcze oraz Santander Consumer Bank. 

Więcej informacji pod numerami: 22 340 40 80 oraz dla gmin ws. programu Czyste Powietrze: 22 340 40 90

źródło: czystepowietrzegov.pl, portalsamorzadowy.pl, wgospodarce.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.