Codzienny raport smogowy – 22.10.

Kolejny poranek z nie najlepszym powietrzem. Smog dusi mieszkańców większych i mniejszych miast. Kiepska sytuacja jest na Śląsku, w Łodzi czy w Tomaszowie Mazowieckim. Taki stan rzeczy dziwi, bo jesienna aura nam dopisuje. Temperatury w dzień przekraczają 20 stopni Celsjusza, a w nocy sięgają nawet 10 stopni. Co będzie ,gdy się ochłodzi i zacznie się prawdziwe palenie w piecach?

Codzienny raport smogowy – 21.10.

Dziś w wielu miastach podwyższone stężenie pyłów zawieszonych – Poznań, Bydgoszcz, Warszawa – tu nie jest najlepiej. Do tego dochodzą pojedyncze czujniki w mniejszych miejscowościach, gdzie zanieczyszczenie może być już odczuwalne – Komorniki, Kwielice czy podkrakowski Miechów. Czy widzieliście w ostatnich dniach ciemny dym z komina? Podpowiadamy, co można zrobić, gdy z komina unosi się podejrzany, gryzący dym.

Codzienny raport smogowy – 17.10.

Znacząca poprawa jakości powietrza, w większości kraju zielono i czysto. Wyjątek stanowią mniejsze miejscowości Imielin, Świerklany czy Radomsko. Kraków zrezygnował z paliw stałych i powietrze znacząco się poprawiło, ale pyły ciągle napływają z okolicznych gmin. Wzorem stolicy małopolski chce pójść Skawina, gdzie samorządowcy do 2022 r. chcą wyeliminować wszystkie piece niespełniające norm. Czekamy na deklaracje pozostałych gmin z obwarzanka.

Województwo opolskie otrzyma 20 mln zł na wymianę kopciuchów

Mieszkańcy 11 gmin w województwie opolskim otrzymają możliwość wymiany 1100 przestarzałych kotłów węglowych. Całkowita wartość gminnych projektów wynosi około 20 mln złotych. Dofinansowanie obejmuje wymianę źródeł ciepła na pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych oraz wspólnotach mieszkaniowych.