Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

12 miesięcy na pozbycie się „kopciuchów”. Krakowski Alarm Smogowy zachęca do wymiany kotłów 

12 miesięcy na pozbycie się „kopciuchów”. Krakowski Alarm Smogowy zachęca do wymiany kotłów 

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię zachęcającą do wymiany przestarzałych kotłów oraz ocieplenia domów. W Małopolsce pozostało jeszcze 12 miesięcy na dokonanie wymiany „kopciucha”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Od 1 maja 2024 obowiązywać będzie całkowity zakaz ich użytkowania. KAS zachęca do wzięcia dotacji, ocieplenia domu i wymiany kotła. Jednocześnie przypomina, że po zrealizowaniu takiej inwestycji koszty ogrzewania domu mogą być nawet trzykrotnie niższe. 

Kampania Krakowskiego Alarmu Smogowego

„Kopciuchy” określają najbardziej zanieczyszczające i najmniej efektywne kotły na węgiel i drewno. Choć ich liczba systematycznie spada, to wciąż stanowią one jedyne źródło ogrzewania w kilkudziesięciu tysiącach budynków w Małopolsce. 

Krakowski Alarm Smogowy pokazuje w rozpoczętej 10 kwietnia kampanii – wymień piec, to się opłaca, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę kotła i ocieplenie domu oraz jak taka inwestycja może obniżyć rachunki za ogrzewanie. 

– W naszej kampanii pokazujemy, że warto zainwestować w nowe źródło ogrzewania i ocieplenie domu. Niedawno dotacje w programie Czyste Powietrze wzrosły niemal dwukrotnie. W zależności od tego ile zarabiamy możemy otrzymać do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł dotacji na instalację nowego ogrzewania oraz na ocieplenie domu. To bardzo duże wsparcie i mamy nadzieję, że Małopolanie z niego skorzystają” – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Kampania Krakowskiego Alarmu została sfinansowana ze środków Clean Air Fund. Jest realizowana w ponad 50 lokalnych i regionalnych serwisach internetowych. W ramach akcji w widocznych miejscach w górnej części serwisów prezentowany jest banner internetowy przekierowujący do artykułu na temat dofinansowania na wymianę kotła i ocieplenie domu oraz korzyści płynących z przeprowadzenia tych inwestycji.

Ocieplenie domu pozwala sporo zaoszczędzić

Koszty ogrzewania są coraz wyższe, więc dobrym pomysłem jest docieplenie budynku. Ocieplając dom możemy zmniejszyć koszt ogrzewania o połowę, a nawet więcej. W ocieplonym domu o powierzchni 140 m2 zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę, rachunki za ogrzewanie domu i ciepłej wody starym kotłem węglowym, sięgały niedawno nawet 15 500 zł rocznie. 

– Dzięki takiej inwestycji osoby, które wciąż ogrzewają się starymi kotłami na węgiel i drewno, mogą nie tylko przestać zanieczyszczać powietrze, ale też znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i przygotować się na ewentualne zawirowania cen paliw czy braki surowców w przyszłym sezonie grzewczym – dodaje Dworakowska.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej Krakowski Alarm Smogowy, w Małopolsce wciąż około 90 tys., budynków ogrzewanych jest jedynie za pomocą kotłów, które nie spełniają przepisów antysmogowych. 

Źródło: krakowskialarmsmogowy.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.