Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sanok pierwszym miastem w Polsce zasilanym przez zielony wodór 

Sanok pierwszym miastem w Polsce zasilanym przez zielony wodór 

Sanok rozwija projekt transformacji energetycznej. Wkrótce miejscowość w województwie podkarpackim stanie się pierwszym polskim miastem zasilanym przez zielony wodór. W tym celu powstała samorządowa spółka Hydro Sanok, której inwestorem jest spółka Hynfra. Oprócz odnawialnego wodoru władze miasta planują zainwestować też w montaż paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz ciepła. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sanok zasilany wodorem 

Mniejsze miasta mogą realizować wielkie projekty. O tym przekonane są władze Sanoka, które realizują kompleksowy plan transformacji energetycznej. Głównym celem ma być rozwój energii z odnawialnego wodoru. 

W 2022 roku sanockie przedsiębiorstwo komunalne SGPK powołało Hydro Sanok. To pierwsza samorządowa spółka wodorowa w Polsce. Jej zadaniem będzie rozwój nowych źródeł wytwarzania energii opartych na technologiach wodorowych, które mają wspierać sektor transportu i przemysłu. Oprócz tego Sanok zainwestuje również w modernizację systemu ogrzewania, dzięki czemu odpadowa energia cieplna z produkcji wodoru będzie mogła być wykorzystywana w ciepłownictwie. Projekt wspierają nie tylko władze miasta, ale całe województwo podkarpackie i rząd kraju. 

Transformacja systemu energetycznego na poziomie lokalnym to niezbędny dziś cel, który samorządy muszą realizować. Gmina Miasta Sanoka dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki komunalnej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energiimówił Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Czy sanocki wodór będzie zielony?

Produkcja wodoru wymaga dwóch rzeczy: wody i elektryczności. Jedynym zapewnieniem, że wodór będzie zielonym, niskoemisyjnym źródłem energii są inwestycje w odnawialne źródła energii, które będą wspierać system. W tym celu Sanok planuje postawić farmę fotowoltaiczną, która zapewni prąd niezbędny dla produkcji H2.

To pozwoli na ograniczenie aż 25 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, które emitują kotły węglowe w miejskiej ciepłowni. Co więcej, pozwoli to miastu zaoszczędzić duże kwoty wynikające z opłat za wysokie emisje, a także zapewni mieszkańcom stabilne ceny ogrzewania i lepszą jakość powietrza.

Projekt znalazł inwestora

W ostatnich dniach ogłoszono kolejny ważny krok dla realizacji projektu pierwszego wodorowego miasta w Polsce. Hydro Sanok pozyskało inwestora, który będzie odpowiadał za realizację, koncepcję i pozyskanie finansowania. To firma Hynfra, która specjalizuje się w projektach zielonego wodoru. Jednym z pierwszych kroków będzie przygotowanie studium wykonalności, które określi optymalny sposób przeprowadzenia przedsięwzięcia. 

Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w tym doniosłym wydarzeniu. To modelowy przykład tego, jak powinna wyglądać dekarbonizacja w samorządach, gdzie lokalna społeczność będzie samowystarczalna energetycznie i zasilana zieloną energią. Sanoczanie i ich miasto przechodzą w zupełnie nowy wymiar – za sprawą zielonej reindustrializacji będą mieli czyste, zeroemisyjne miasto, z nowymi miejscami pracy i lepszy komfort życia. Sanok może być wzorem dla innych miejscowości w całej Polscepodsumowuje prezes Hynfry, Tomoho Umeda.

Pierwsze osiedle wodorowe w Polsce

W zielony wodrów inwestują nie tylko miasta i samorządy, ale także mniejsze społeczności. Położona w województwie wielkopolskim gmina Śrem planuje postawić bezemisyjne osiedle ogrzewane wodorem pozyskanym ze ścieków i wody deszczowej oraz zasilane energią ze słońca.

Budowa nowoczesnego osiedla jest jednym z projektów miasta, które mają zrewitalizować nieużywane, zaniedbane tereny na obrzeżach. Podczas procesu spalania w celu uzyskania ciepła nie będą emitowane zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani para wodna. Jedynym związkiem ubocznym będzie woda, która może być ponownie wykorzystana. Dodatkowo, system ma być uzupełniony o magazyn wodoru. 

Źródła: sanok.naszemiasto.pl, mat. prasowy, wnp.pl

Fot. główna: Canva, Wikimedia Commons 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.