Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy tornado w USA miało związek ze zmianami klimatu? Takie anomalie będą zdarzać się coraz częściej

Czy tornado w USA miało związek ze zmianami klimatu? Takie anomalie będą zdarzać się coraz częściej

W nocy z 10. grudnia trąba powietrzna przeszła przez sześć stanów. Jej zasięg i skutki porównano do rekordowego tornada w USA z 1925 roku. Naukowcy nie mają wątpliwości, że coraz częstsze ekstremalne warunki pogodowe do efekt zmian klimatu. Czy powinniśmy spodziewać się więcej tornad?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Takiego tornada nikt się nie spodziewał 

Burza, która nawiedziła Amerykanów w zeszłym tygodniu pokonała drogę ponad 322 kilometrów – to bardzo blisko rekordu z 1925 roku. Wtedy tornado pokonało trasę zaledwie 30 km dłuższą. trąba powietrzna, która nawiedziła ostatnio USA, przemieszczała się z prędkością 80km/h. 

Zazwyczaj takie zjawiska rozpraszają się w ciągu kilku minut. To trwało godzinę. 

Według raportu National Weather Service tornado uderzyło w co najmniej sześć stanów – Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri, Mississippi i Tennessee. Dokładna liczba ofiar śmiertelnych nadal nie jest znana, ale w samym stanie Kentucky przekroczyła 80 osób. 

uOwNklWwn7T1GEBa60TXQ2lZHOeqhu8EcnHgGqenNNE NiEFsfLRETKPUAqbG 3J4OC gA8LdzYuSYKXgea5tVxzyPtfPHHADJ2Zw1EiU4zcGBVVTAWmUK TSr3FyCMLf C1O4k
Zniszczenia po przejściu tornado w Mayfield, Kentucky/źródło: New York Times

Takiej katastrofy w zimie jeszcze nie widziano. 

Zmiany klimatu wywołały tornado w USA? 

Grudniowa pogoda raczej nie sprzyja powstawaniu tornado, dlatego w zimie raczej się ich nie spotyka. Aż do teraz. Kluczową przyczyną tego incydentu było wysoka, wiosenna temperatura. Czy to wina zmian klimatu? 

Trąby powietrzne powstają w bardzo specyficznych warunkach. Tornado to wirująca kolumna powietrza, która przemieszcza się z dużą prędkością i niszczy wszystko na swojej drodze. Do jej zaistnienia potrzebna jest burza. 

Burze występują, kiedy suche, zimne powietrze miesza się z cieplejszym, wilgotnym. Ciepłe, lżejsze powietrze zaczyna unosić się do góry, tworząc przeciąg. Jeżeli wiatry w trakcie zmienią prędkość lub kierunek, wszystko zaczyna wirować. 

Kiedy znaczne zmiany wiatru dzieją się w najniższej warstwie atmosfery, powstają tzw. burze superkomórkowe, z których tworzą się tornada. Właśnie to stało się 11 grudnia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Naukowcy mają wiele wątpliwości 

Naukowcy wciąż próbują uporządkować wiele sprzecznych czynników dotyczących tego, czy spowodowane przez człowieka zmiany klimatu sprawiają, że tornada stają się bardziej powszechne i intensywniejsze. Trąby powietrzne tworzy mniej niż 10% burz z piorunami, dlatego wyciągnięcie jednoznacznych wniosków nie jest takie proste. 

Jednak badania wykazały, że w ciągu ostatnich czterech dekad częstotliwość tornad wzrosła na rozległych obszarach Środkowego Zachodu i Południowego Wschodu, podczas gdy spadała w części środkowej i południowej Wielkiej Równiny, regionu znanego jako Aleja Tornad. 

Pisaliśmy o tym, w tym artykule:

Chociaż naukowcy mają wątpliwości, niepodważalny pozostaje fakt, że ekstremalne zjawiska pogodowe występują na tle zmian klimatu spowodowanych przez człowieka. Oznacza to, że częstsze występowanie tornad jest niestety możliwe. 

Czy w Polsce będzie więcej tornad?

W przeciwieństwie do susz, powodzi czy huraganów, badania naukowe dotyczące między zmianami klimatu a tornadami nie są na tyle solidne, aby wydać jednoznaczny osąd. 

Analiza pomiarów meteorologicznych, na podstawie których można określić prawdopodobieństwo występowania trąb powietrznych, nie wskazuje na istotne zmiany tego prawdopodobieństwa w Polsce w ostatnich 100 latachczytamy na portalu “Nauka o klimacie”

Warto jednak pamiętać, że współcześnie monitorowanie powstawania trąb powietrznych jest znacznie łatwiejsze i dokładniejsze. 

W czerwcu tego roku tornado niespodziewanie spustoszyło cztery wsie w Czechach. Stąd można wysnuć wniosek, że jeśli coś jest mało prawdopodobne, nie oznacza, że ne wydarzy się wcale. 

Co zrobić podczas tornada? 

  1. Niezwłocznie udaj się do schronu lub bezpiecznej lokacji, najlepiej pod ziemią i z dala od okien. Jeżeli znajdujesz się w otwartej przestrzeni, półoż się w pobliżu obniżenia terenu. 
  2. Zakryj głowę i szyję rękami. 
  3. Nie staraj się uciekać przed tornadem. 
  4. W miarę możliwości sprawdzaj lokalne systemy alarmujące i stosuj się do zaleceń. 

Źródła: APNews, CNN, New York Times, Nauka o Klimacie, ready.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.