Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na dachach miasta powstaje największa farma fotowoltaiczna w Korei. Zasili milion domów

Na dachach miasta powstaje największa farma fotowoltaiczna w Korei. Zasili milion domów

Na dachach miasta powstaje największa farma fotowoltaiczna w Korei. Zasili milion domów

Największa farma fotowoltaiczna w Korei powstanie na dachach miasta Daegu. Azbestowe dachówki ustąpią fotowoltaice o mocy 1,5 GW, która zasili milion domów. To jeden z największych projektów tego typu na całym świecie.

Reklama

Największa farma fotowoltaiczna w Korei

Przemysłowe miasto Daegu położone jest około 240 kilometrów na południowy wschód od Seulu. Metropolia przekształci swoje przestarzałe obszary fabryczne w kompleks elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dachówki starej fabryki łupków zastąpione zostaną panelami słonecznymi, wykorzystując puste przestrzenie do wytwarzania energii słonecznej.

Daegu
Położenie Daegu na mapie, źródło: Google Maps

Łączna powierzchnia paneli tworzących elektrownię słoneczną pokryłaby około 120 boisk piłkarskich. Ich moc wyniesie 1,5 GW i zasilą około miliona gospodarstw domowych.  

W latach 70. i 80. XX wieku Daegu pełniło rolę serca południowokoreańskiego przemysłu tekstylnego. Ogromne kompleksy fabryk zaczęły jednak stopniowo tracić na wartości, gdy wielu przedsiębiorców zdecydowało się przenieść swoją bazę produkcyjną do Chin z uwagi na niższe koszty siły roboczej. Projekt jest dużą szansą na rozwój zaniedbanej części miasta. 

Drugie życie miasta

Daegu, miasto liczące 2,3 miliona mieszkańców, pełne jest kompleksów przemysłowych, które należą do podwykonawców części samochodowych. Wiele budynków fabrycznych w mieście to stare budowle z czasów rozkwitu miasta.

Koreańczycy postanowili jednak wziąć sprawy we własne ręce i zmienić charakter zaniedbanej części miasta. Władze metropolii podpisały protokół ustaleń z pięcioma firmami i siedmioma organami zarządzającymi kompleksami przemysłowymi. Stara infrastruktura przemysłowa zostanie zamieniona w inteligentny kompleks fabryczny z możliwościami wytwarzania zielonej energii. Budowa mega projektu rozpocznie się już w 2023 roku. Nowa przestrzeń miejska będzie gotowa do użytku do końca 2025 roku. 

Duża firma zarządzająca aktywami, Hanwha Asset Management, zainwestuje w projekt prywatne fundusze w wysokości 2,2 mld USD. W nowym kompleksie działać będą m.in. LG Energy Solution, oraz Hyundai Electric. 

Wytwarzanie energii elektrycznej przez elektrownie słoneczne w siedmiu okręgach przemysłowych Daegu będzie stanowić do 15 % całkowitej energii elektrycznej zużywanej przez miasto. W ramach projektu zniknął także szkodliwy dla zdrowia azbest.

Koniec z azbestem

Aby zrobić miejsce dla modułów fotowoltaicznych, z dachów przemysłowej części miasta usunięto aż 1,16 miliona metrów kwadratowych przestarzałych dachów łupkowych z azbestem. Azbest jest naturalnym minerałem niezwykle szkodliwym dla płuc. Mieszkańcy narażeni na rakotwórczy minerał z większym prawdopodobieństwem mogli zachorować na raka płuc i inne choroby układu oddechowego. W Korei niebezpieczny materiał został zakazany na budowach i innych fabrykach w połowie 2009 roku. 

Stworzymy z Daegu wiodące miasto energii odnawialnej i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Osiągniemy neutralność pod względem emisji CO2 i inteligentną cyfrową transformację fabryk poprzez bezprecedensowy prywatny projekt inwestycyjnypowiedział burmistrz Daegu Hong Joon-pyo w oświadczeniu z 12 grudnia.

Miasto przewidywało, że dzięki projektowi emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się rocznie o około 950 000 ton. Moc fotowoltaiczna w Korei Południowej szybko rośnie i przekroczyła 18 GW w 2021 roku (+25% w porównaniu z rokiem 2020). Kraj ma na celu pokonanie bariery ponad 30 GW mocy fotowoltaicznej do 2030 roku i osiągnięcie 40% udziału OZE w miksie energetycznym do 2034 roku (w 2021 roku było to 9%).

Korea Południowa ma również więcej pomysłów na przekształcanie miast, tak aby sprostały także wyzwaniom klimatycznym. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze na świecie pływające miasto, które maksymalnie wykorzysta potencjał fotowoltaiki.

Prawie 50% ludzi na świecie mieszka na obszarach przybrzeżnych. Według naukowców ONZ w związku ze zmianami klimatu poziom mórz może wzrosnąć o ponad metr do roku 2100. Podniesienie się poziomu wód na Ziemi jest jednym z największych wyzwań w historii ludzkości. Budynki w koreańskim mieście Busan mają być przygotowane na ten scenariusz.

Fotowoltaika najprawdopodobniej pokryje także dachy stolicy Japonii. Japończycy chcą wprowadzić obowiązek montażu paneli w Tokio.

źródło: enerdata.net, ajudaily.com, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.