1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny wybudują największą na świecie morską farmę wiatrową, która może zasilić całą Norwegię

Chiny wybudują największą na świecie morską farmę wiatrową, która może zasilić całą Norwegię

W Cieśninie Tajwańskiej Chiny wybudują największą na świecie morską farmę wiatrową o mocy 43,3 GW. Tysiące ogromnych turbin mogłyby zasilić całą Norwegię albo 13 milionów domów. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chiny wybudują największą na świecie morską farmę wiatrową

Chiny zwiększają flotę wiatraków na morzu. Miasto w prowincji Guangdong poinformowało, że do 2025 roku planuje rozpocząć budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Tysiące wiatraków o łącznej mocy 43 gigawatów stanie na dnie Cieśniny Tajwańskiej w odległości między 75 a 185 km od brzegu. Według obliczeń, ulokowanie turbin w tym miejscu pozwoli na generowanie zielonej energii nawet przez 4 300 godzin każdego roku, czyli około 50% czasu, co jest wyjątkowo wysokim wskaźnikiem. 

Ile energii wyprodukuje największa farma wiatrowa? 

Planowana morska farma wiatrowa będzie miała moc większą o ponad 10 GW niż wszystkie elektrownie wodne w Norwegii, które zaspokajają 99% potrzeb energetycznych tego kraju.

Każdy gigawat jest w stanie zasilić około 300 tys. przeciętnych domów, co oznacza, że wiatraki w Cieśninie Tajwańskiej mogłyby generować energię dla 13 mln budynków. Dla porównania, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku w Polsce było około 6,3 mln domów jednorodzinnych.  

Chiny przebiją dwukrotnie swój własny rekord

Chiny są światowym liderem, gdy mowa o morskich farmach wiatrowych. W samym 2021 roku kraj postawił na morzu tysiące wiatraków o łącznej mocy 16,9 GW, co ustanowiło światowy rekord. To sprawiło, że łączna moc energii wiatrowej – lądowej i morskiej –  przekroczyła 830 GW. 

Co więcej, aktualna największa farma wiatrowa na świecie, czyli lądowy kompleks Jiuquan Wind Power Base, również znajduje się w Chinach. Obejmuje ona blisko 7000 turbin wiatrowych o planowanej mocy około 20 GW, co oznacza, że mogłyby one zasilić w całości mały kraj. 

Guazhou.champs eoliennes
Jiuquan Wind Power Base. Źródło: Wikimedia Commons

O ile planowana farma pobije aktualny rekord energii generowanej na morzu?

Hornsea może się schować pod wodą… 

Hornsea 2 to morska farma wiatrowa duńskiej firmy Ørsted, która zlokalizowana jest 89 km od Yorkshire Coast w Anglii. Projekt składa się z 165 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,3 GW, które zasilają ponad milion brytyjskich domów. Każda łopata turbiny wiatrowej ma 81 długości, a obracając się, sięga ponad 200 m n.p.m. Jeden obrót wiatraka generuje tyle energii, ile zużywa dom przez 24 godziny. 

Obecnie to największa morska elektrownia wiatrowa na całym świecie, jednak w porównaniu do osiągnięć najnowszego chińskiego projektu liczby, którymi zadziwia Hornsea 2 stają się bardzo małe… 

Źródła: bloomberg.com, euronews.com

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.