Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Działa już największa morska farma wiatrowa na świecie! Zasila prawie 1,5 mln domów  

Działa już największa morska farma wiatrowa na świecie! Zasila prawie 1,5 mln domów  

Działa już największa morska farma wiatrowa na świecie! Zasila prawie 1,5 mln domów  

Największa morska farma wiatrowa (MFW) na świecie – Hornsea 2 – zaczęła już działanie. 165 turbin dostarcza imponujące 1,3 GW mocy, chociaż projekt jest zaledwie częścią największej strefy energetyki wiatrowej na Ziemi położonej u wybrzeży Zjednoczonego Królestwa.

Reklama

Największa morska farma wiatrowa na świecie

Zlokalizowane 89 km od Yorkshire Coast turbiny duńskiej firmy Ørsted zasilają ponad 1,4 miliona domów w Wielkiej Brytanii tanią, czystą i bezpieczną energią odnawialną. 

Hornsea 2 zlokalizowana jest obok siostrzanej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1. Łącznie dwie MFW zasilają już 2,5 miliona brytyjskich domów. To jednak nie koniec. Ørsted zbuduje także Hornsea 3 o mocy 2,8 GW. Łącznie trzy farmy obejmą powierzchnię ponad 2000 km2. 

Na pozwolenie czeka ponadto MFW Hornsea 4. Kiedy farma zostanie uruchomiona, strefa z MFW Hornsea 1, 2 i 3 i 4 będzie miała łączną moc 7,5 GW, co uczyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową. Zapewni ona energię dla ok. 5 milionów domów w Wielkiej Brytanii. To nie koniec ambitnych planów Zjednoczonego Królestwa, które chce osiągnąć aż 50 GW mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.

Imponująca moc wiatru

Duńska firma Ørsted posiada obecnie aż 13 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, które dostarczają łącznie 6,2 GW odnawialnej energii elektrycznej. To ilość, która już teraz odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przezponad 7 milionów gospodarstw domowych. Łącznie Duńczycy otrzymali pozwolenie na budowę jeszcze 11 GW mocy na wodach Zjednoczonego Królestwa. 

Budowa Hornsea 2, największej farmy wiatrowej na świecie, rozpoczęła się w 2018 roku. Obecnie 165 turbin zajmuje powierzchnię 462 km2, czyli tyle ile ponad 64 000 boisk piłkarskich lub więcej niż Kraków i Kielce razem wzięte. Każda łopata turbiny wiatrowej ma 81 długości, a obracając się, sięga ponad 200 m n.p.m.

Największa morska farma wiatrowa na świecie
Położenie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2, źródło: hornseaprojects.co.uk

To nie koniec, do 2030 roku będziemy na dobrej drodze do zasilania ponad jednej czwartej brytyjskich gospodarstw domowych. Nasze zespoły niestrudzenie pracują nad tym, aby Wielka Brytania była zasilana czystą energiąpowiedział Darren Ramshaw, wiceprezes i dyrektor regionalny obszaru wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii w Ørsted.

Jeden obrót łopaty turbiny zasila przeciętny dom w Wielkiej Brytanii przez 24 godziny. Energia, którą generuje elektrownia, doprowadzana jest na brzeg w Horseshoe Point w Lincolnshire przez 390 km podmorskich kabli eksportowych.

Wielka Brytania jest prawdziwym światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a ukończenie Hornsea 2 to ogromny kamień milowy dla branży morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

Aktualne wydarzenia na świecie podkreślają bardziej niż kiedykolwiek znaczenie przełomowych projektów energii odnawialnej, takich jak Hornsea 2, pomagając Wielkiej Brytanii zwiększyć bezpieczeństwo i odporność naszych dostaw energii oraz obniżyć koszty dla konsumentów poprzez zmniejszenie naszej zależności od drogich paliw kopalnychpowiedział Duncan Clark, dyrektor oddziału Ørsted w Zjednoczonym Królestwie.  

Chociaż 1,3 GW mocy Hornsea 2 może wydawać się imponujące, to w porównaniu do mającej powstać na Bałtyku MFW Aurora, brytyjska farma zostaje daleko w tyle. Szwedzi na Morzu Bałtyckim chcą zbudować projekt o mocy aż 5,5 GW.

Dlaczego morska energetyka wiatrowa stała się tak popularna? Zapewne z powodu korzyści, które przynosi, takich jak m.in…

Oszczędność, ekologia i bezpieczeństwo

Wysokie ceny paliw kopalnych sprowadziły poważne wyzwania na europejskie rynki energii elektrycznej. Ceny prądu biją kolejne rekordy z powodu trudności w dostępie do węgla i gazu.

Z pomocą przychodzą OZE, które nie tylko stabilizują system energetyczny w przypadku niedoboru mocy konwencjonalnych, lecz także obniżają rachunki za prąd. Przykładem może być Litwa, a także Polska, gdzie dzięki OZE z wiatru płacimy o połowę niższe rachunki.

Inwestycje w zieloną energię nie tylko ograniczają konieczność zakupu węgla i gazu z Federacji Rosyjskiej, lecz także, a może przede wszystkim, nie oddziałują negatywnie na klimat i środowisko. Kierunek na OZE zdecydowanie obrała Unia Europejska, która do 2030 roku chce zwiększać moc energetyki wiatrowej we wspólnocie aż o 30 GW każdego roku.

W plany Unii wpisują się m.in. działania Niemiec i Danii, które zbudują wspólnie pierwszą na świecie wyspę energetyczną, będącą hubem dla wielu MFW. Do projektu dołączyć może także Polska, która w stosunku do innych europejskich krajów pozostaje w tyle z rozwojem OZE na morzu.

źródło: orsted.com, zdj. główne – hornseaprojects.co.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.