Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie pojedyncza morska farma wiatrowa powstanie na Bałtyku

Największa na świecie pojedyncza morska farma wiatrowa powstanie na Bałtyku

Firma OX2 z siedzibą w Sztokholmie złożyła wniosek o pozwolenie na budowę wielkiej morskiej farmy wiatrowej o mocy 5,5 GW na Morzu Bałtyckim. Może to być największa pojedyncza morska farma wiatrowa na świecie.

Reklama

Morska farma wiatrowa wyższa niż wieżowce w Nowym Jorku

Morska farma o nazwie Aurora (na cześć bogini z mitologii rzymskiej) będzie zlokalizowana w szwedzkiej strefie ekonomicznej, około 20 kilometrów od wyspy Gotlandii i 30 kilometrów od wyspy Olandia. Ma się składać z 370 turbin wiatrowych o maksymalnej wysokości 370 metrów. Dla porównania Empire State Building ma 381 metrów. OX2 nie zdradza, z jakich turbin wiatrowych będzie korzystać. Obecnie najwyższe dostępne turbiny mają wysokość 242 metrów i są produkowane przez MingYang Smart Energy. W niektórych poprzednich projektach firma korzystała z turbin produkowanych przez niemiecką Grupę Nordex.

lJc7TUD2Eq
Planowana lokalizacja farmy, źródło corporate.ox2.com

Jaka będzie moc farmy?

Całkowita moc zainstalowana szacowana jest na 5500 MW. Produkcja energii elektrycznej Aurory wyniesie około 24 TWh rocznie. To moc, która wystarczy dla około 5 milionów gospodarstw domowych, czyli około 17% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.

Ma szansę zostać największą pojedynczą morską farmę wiatrową na świecie. Projekt Hornsea firmy Ørsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii na Morzu Północnym ma 7,5 GW całkowitej mocy, ale obejmuje cztery oddzielne farmy wiatrowe. Aurora ma mieć jedną. 

To kolejny krok do realizacji farmy wiatrowej Aurora. Wraz z innymi planowanymi farmami wiatrowymi na morzu stanowi ona znaczną część produkcji energii elektrycznej, której Szwecja potrzebuje, aby osiągnąć cele klimatyczne i zapewnić niezależność produkcyjną i energetyczną Szwecji powiedział Hillevi Priscar, country manager OX2 Sweden.

Wiatr z morza a realne korzyści

Pierwsza faza budowy farmy wiatrowej ma rozpocząć się w 2028 roku. Aurora ma rozpocząć produkcję energii w 2030 roku. Morska farma wiatrowa o wartości 18 miliardów. OX2 już ​​wcześniej złożył wniosek o pozwolenie na budowę do Natura 2000. Farma dołączy do portfela projektów OX2 Sweden, który na koniec I kwartału 2022 roku wynosił 11,7 GW.

Aurora pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 14 milionów ton rocznie. Całkowite emisje Szwecji w 2019 roku wyniosły około 50 mln ton.

źródło: electrek.co, powermag.com, corporate.ox2.com

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.