Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przełom w recyklingu turbin wiatrowych. Naukowcy opracowali metodę bezodpadowego przetwarzania łopat wirnika

Przełom w recyklingu turbin wiatrowych. Naukowcy opracowali metodę bezodpadowego przetwarzania łopat wirnika

Potrzeba utylizacji i recyklingu turbin wiatrowych jest coraz większa. Naukowcy Politechniki Kowieńskiej zaproponowali metodę, która pomoże w odzyskiwaniu materiałów zdemontowanych łopat wirnika. Jakie są możliwości ponownego wykorzystania surowców, z których wykonane są turbiny wiatrowe?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowa metoda recyklingu turbin wiatrowych

Inżynierowie z Politechniki w Kownie opracowali nową metodę recyklingu łopat turbin wiatrowych z zastosowaniem pirolizy. To proces, który polega na degradacji w wysokiej temperaturze, bez użycia tlenu. 

W trakcie pirolizy łopaty turbiny wiatrowej są rozkładane na części składowe m. in. fenol i włókna. Największym atutem tej metody, jest fakt, że to proces niemal bezodpadowy, ponieważ odzyskane elementy można wykorzystać ponownie. 

Z czego powstają łopaty turbin wiatrowych?

Łopaty turbin wiatrowych wykonywane są z polimeru, który wzmacnia się włóknem szklanym (GFRP). Ten materiał jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w produkcji samochodów, statków morskich oraz łopat turbin wiatrowych. Składają się one z dwóch składników – włókna węglowego lub szklanego oraz żywicy. 

To tworzy wytrzymały materiał, dzięki czemu instalacja może służyć aż do 25 lat. Minusem jest to, że po tym czasie trafiają na wysypisko, ponieważ rozbicie materiałów do recyklingu było prawdziwym wyzwaniem

Recykling łopat turbin wiatrowych 

Eksperci szacują, że do 2050 roku ilość odpadów z łopat turbin wiatrowych wzrośnie na całym świecie do około dwóch milionów ton. Na ten problem odpowiedzieli naukowcy Litewskiego Instytutu Energetyki oraz Politechniki Kowieńskiej, opracowując nową metodę odzyskiwania materiałów, z których powstają części turbiny wiatrowej. 

Cel ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych do poziomu bliskiego zeru do 2050 r. został ogłoszony kilka lat temu. Od tego czasu coraz więcej krajów dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji netto, inwestując w odnawialne źródła energii, w tym energię wiatrową. Jednak recykling łopat turbin wiatrowych, które są tak długie jak boisko do piłki nożnej, bardzo wytrzymałe i zawierają plastik, jest głównym problemem. Bez wykonalnego rozwiązania tego problemu nie możemy powiedzieć, że energia wiatrowa jest w pełni zrównoważona i przyjazna dla środowiskamówi dr Samy Yousef, ekspert z Uniwersytetu Technologicznego w Kownie. 

Możliwości ponownego wykorzystania odzyskanych materiałów

Składniki lotne to w zasadzie fenol, który może być stosowany do dalszej produkcji żywicy, a pozostałość włókien może mieć wiele zastosowań po jej chemicznym oczyszczeniu – do [produkcji – przyp. red.] betonu wzmocnionego włóknami, kompozytów polimerowych, podłóg z włókien. Nasza metoda jest praktycznie bezodpadowa z niewielkimi emisjami, co jest standardem w tego rodzaju operacjach konwersji tłumaczy dr Yousef.

Źródło: Science Daily 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.