Anglia będzie posiadała największą farmę morską na świecie

Na wschodnim wybrzeżu Anglii budowana jest Hornsea One, największa farma morska na świecie. Będzie składała się z 174 turbin – każdej o mocy 7 megawatów. Ma spełnić zapotrzebowanie energetyczne dla blisko miliona gospodarstw domowych. Do użytku będzie oddana już niedługo – w przyszłym roku.

Inwestycja Hornsea One zbliży Wielką Brytanię do osiągnięcia celu, jakim jest czerpanie jednej trzeciej energii elektrycznej z morskiej energii wiatrowej do 2030 r. W dodatku farma wiatrowa bije dotychczasowe rekordy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak budować, to z rozmachem

W Anglii postawiono na inwestycję z rozmachem i budowana farma ma być największa na świecie. Wytworzy energię, która zasili prawie 1 milion gospodarstw domowych. Będzie składała się ze 174 turbin o mocy 7 megawatów, które mają być osadzone na wieżach o wysokości 100 metrów. Hornsea One usytuowana została 120 kilometrów od wybrzeża Yorkshire. Projekt obejmuje obszar większy od powierzchni Malty i jest oddalony od morza dalej niż jakakolwiek farma wiatrowa zbudowana do tej pory.

Budowa farm morskich zyskuje na popularność. Znaczącym ograniczeniem jest brak optymalnych miejsc do budowy. Większość istniejących farm umieszczono w głębokich akwenach (ok 65 m głębokości), gdzie konstrukcje turbin mocowane są na dnie. Coraz częściej stawia się również na technologie, w których turbiny nie są stale połączone z dnem, a jedynie zakotwiczone, co daje dużo większe możliwości. Także w Polsce planowana jest podobna inwestycja, której uruchomienie nastąpi jednak nie wcześniej niż w 2025 roku.