Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza w historii farma wiatrowa z łopatami z recyklingu

Pierwsza w historii farma wiatrowa z ostrzami z recyklingu

Pierwsza w historii farma wiatrowa z łopatami z recyklingu

Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech zamontowano pierwszą w historii turbinę wiatrową z łopatami z recyklingu. To początek budowy pierwszej takiej farmy na świecie i krok w stronę rozwiązania problemu zagospodarowania zużytych elementów turbin wiatrowych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwsza turbina wiatrowa z łopatami z recyklingu

Łopaty turbin wiatrowych składają się z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy. Kontrowersje budzi fakt, że wykonane z termoutwardzalnych kompozytów łopaty są składowane, zamiast poddawane recyklingowi.

W odpowiedzi na ten problem firma Siemens Gamesa opracowała technologię RecyclableBlade, która umożliwia pełne odzyskiwanie komponentów ostrza pod koniec okresu jego eksploatacji. Pierwsza turbina na świecie z takimi ostrzami została zainstalowana w Niemczech na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi. Wkrótce na farmie pojawi się więcej takich turbin. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Siemens Gamesa zademonstrowała swoją technologię w praktyce już po 10 miesiącach od wprowadzenia RecyclableBlade na rynek. Firma twierdzi, że duże tempo zmian wymagane jest przez kryzys klimatyczny.

To imponujące dokonanie, które podkreśla tempo, w jakim wszyscy musimy działać, aby zapewnić wystarczającą ilość zielonej energii do walki z globalnym kryzysem klimatycznym. Ten kamień milowy stanowi znaczący wkład w osiągnięcie celu Siemens Gamesa, jakim jest posiadanie turbin w pełni nadających się do recyklingu do 2040 roku. Dzięki RecyclableBlade możemy stworzyć sprawną gospodarkę o obiegu zamkniętympowiedział Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W jaki sposób łopaty turbin wiatrowych zyskują drugie życie?

Recykling ostrzy wiatrowych

Oddzielenie komponentów wchodzących w skład ostrza, takich jak żywica, włókno szklane i drewno, uzyskiwane jest poprzez zastosowanie łagodnego roztworu kwasu. Odzyskane materiały tworzą potem nowe produkty, np. walizki i obudowy do płaskich ekranów. Ogranicza to konieczność korzystania z surowców i wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

– (…) Pierwsza turbina wyposażona w ostrza RecyclableBlade firmy Siemens Gamesa wytwarza już energię elektryczną (…). Należy zdecydowanie przyspieszyć rozwój energii odnawialnej. Szybsza ekspansja morskich farm wiatrowych jest szczególnie ważna, aby jednocześnie osiągnąć cele klimatyczne i osiągnąć suwerenność energetyczną. My w RWE chcemy w tym pomóc, a uruchomienie pierwszej turbiny na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi jest wyraźnym krokiem w stronę realizacji tego zamiaru powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor generalny Wind Offshore, RWE Renewables.

Do pierwszej turbiny z ostrzami z recyklingu na farmie Kaskasi dołączą wkrótce kolejne. 

Pierwsza taka farma wiatrowa w historii

Morska farma wiatrowa zlokalizowana jest 35 km na północ od wyspy Helgoland w niemieckiej części Morza Północnego Farma ma składać się z 38 turbin wiatrowych wytwarzających 342 MW czystej, odnawialnej energii. Zasili nawet 400 tys. gospodarstw domowych, czyli więcej niż mieszkańców mają Katowice, Częstochowa lub Lublin. Każde ostrze RecyclableBlade ma długość 81 metrów. 

Technologia RecyclableBlade to efekt współdziałania oddziałów Siemens Gamesa w kilku krajach.

Technologia RecyclableBlade została opracowana w Aalborg w Danii, ostrza zostały wyprodukowane w Hull w Wielkiej Brytanii, a gondole zostały wyprodukowane i zainstalowane w Cuxhaven w Niemczech. Technologia RecyclableBlade pomoże ograniczyć wydobycie surowców, tworząc potencjał dla rynków wtórnych związany z odzyskanymi materiałami i stworzy nowe miejsca pracy, które staną się dodatkową korzyścią dla rynków lokalnychkontynuuje Becker

Technologia RecyclableBlade znajduje także zastosowanie w przypadku łopat o długości 108 i 115 metrów przeznaczonych do użycia w morskich turbinach wiatrowych. 

Firma z Norwegii znalazła inne, także zasługujące na uwagę zastosowanie dla zużytych ostrzy:

źródło i zdj. główne: siemensgamesa.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.