Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Morzu Północnym powstaną pierwsze hybrydowe elektrownie OZE – pływające farmy słoneczne i wiatrowe

hybrydowe elektrownie OZE

Na Morzu Północnym powstaną pierwsze hybrydowe elektrownie OZE – pływające farmy słoneczne i wiatrowe

Niemiecki koncern energetyczny RWE i holendersko-norweska firma SolarDuck podpisały umowę o współpracy w celu stworzenia pływających farm słonecznych na Morzu Północnym.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pływające morskie farmy słoneczne na Morzu Północnym

Pierwszy program pilotażowy na Morzu Północnym ma być innowacyjnym połączeniem pływającej farmy słonecznej ze zintegrowanymi rozwiązaniami magazynowania energii.

Morska pływająca technologia słoneczna, opracowana przez SolarDuck, daje nowe możliwości rozwoju dla energetyki solarnej i stanowi odpowiedź na niedobór gruntów pod farmy słoneczne na lądzie.

Przestrzeń między turbinami wiatrowymi ma być wypełniona unoszącą się na powierzchni wody fotowoltaiką. Takie rozwiązanie pozwala na synergię w zakresie budowy i utrzymania wieloźródłowej elektrowni odnawialnej. Rezultatem jest bardziej zrównoważony profil produkcji dzięki komplementarnemu charakterowi zasobów wiatrowych i słonecznych.

Nowy typ elektrowni OZE

Unikalna, trójkątna platforma SolarDuck otrzymała pierwszy na świecie certyfikat dla morskiej pływającej farmy słonecznej od Bureau Veritas (francuskie towarzystwo klasyfikacyjne). Farmy fotowoltaiczne zlokalizowane na morzu muszą korzystać z technologii, która jest w stanie wytrzymać trudne warunki: wysokie fale, silne wiatry i korozję.

Farma słoneczna została zaprojektowana tak, aby zachować kilka metrów odstępu od wody. Ma to na celu utrzymanie krytycznej infrastruktury energetycznej w stanie suchym, czystym i stabilnym.

RWE nieustannie poszukuje innowacyjnych sposobów dalszego ulepszania produkcji energii odnawialnej na morzu. Jesteśmy bardzo chętni do dalszego odkrywania potencjału pływającej energii słonecznej na morzu wraz z naszym partnerem SolarDuck. Dla krajów o niższych średnich prędkościach wiatru, ale wysokim nasłonecznieniu, otwiera to atrakcyjne możliwości. 

Dzięki pilotażowemu projektowi SolarDuck zdobywamy doświadczenie z wysoce innowacyjną technologią pływającej energii słonecznej na morzu. Chcemy przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej, pozytywnie wpłynąć na ekologię morską i pomóc w integracji systemów energetycznych. Razem możemy dokonać prawdziwej zmiany, korzystając z technologii jutra w dzisiejszych projektach – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor generalny Wind Offshore RWE Renewables.


źródło i zdj. główne: rwe.com/Solar Duck

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.