Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie morski klaster wodorowy na farmie wiatrowej

Pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

Pierwszy na świecie morski klaster wodorowy na farmie wiatrowej

Jeśli szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wygra jesienny przetarg, zbuduje pierwszy na świecie klaster wodorowy w ramach morskiej farmy wiatrowej. Wodór ma być wytwarzany bezpośrednio na farmie zlokalizowanej na Morzu Północnym.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

Produkcja wodoru na Morzu Północnym to cel szwedzkiej firmy Vattenfall. W elektrolizery zostaną wyposażone trzy turbiny wiatrowe. Wytwarzany przez nie wodór będzie transportowany rurociągiem do portu w Rotterdamie i tam wprowadzany do sieci wodorowej. Wodór będzie następnie transportowany do użytkowników siecią rurociągów – podobnie jak gaz ziemny.

Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc więc w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych, lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania.

Zasada działania morskiego klastra wodorowego

W klastrze wodorowym, który ma składać się z trzech turbin, na specjalnych platformach umieszczone zostaną zbiorniki. Pojemniki te wypełnią moduły elektrolizera, transformatory i baterie. Podczas pracy w tandemie zbiorniki umożliwiają zamianę energii elektrycznej wytworzonej w turbinach wiatrowych na wodór. Planowana łączna moc klastra to 45 MW.

– Chcemy pokazać, że kolejny krok jest już w zasięgu ręki i że możemy produkować wodór na morzu na dużą skalę”. (…) Turbiny wodorowe będą ostatecznie samowystarczalne, więc nie będzie potrzeby podłączania ich do sieci elektrycznej – wyjaśnia Daan Van Eijkel, kierownik projektu w Vattenfall odpowiedzialny zbliżający się przetarg.

źródło: group.vattenfall.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.