Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Toyota wprowadza przenośne pojemniki na wodór. Jakie mają zastosowania?

Przenośne pojemniki na wodór

Toyota wprowadza przenośne pojemniki na wodór. Jakie mają zastosowania?

Toyota zaprezentowała przenośne pojemniki na wodór. Działający prototyp przenośnego wkładu wodorowego ma służyć jako źródło energii w transporcie i ekologicznych domach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przenośne pojemniki na wodór

Zaprezentowane w czerwcu 2022 roku przenośne pojemniki na wodór to konstrukcja, która ma ułatwić dostarczanie energii wodorowej do zasilania urządzeń codziennego użytku w domu i poza nim, m.in. w transporcie. Toyota prowadzi testy tej technologii w Japonii.


Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych, lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania.

Toyota pracuje nad zbudowaniem kompleksowego łańcucha dostaw opartego na wodorze i przedstawia szereg zastosowań dla swojej technologii.

Korzyści z używania wkładów wodorowych

Głównymi zaletami tego rozwiązania ma być jego mobilność i wygoda, możliwość łatwej wymiany i szybkiego ładowania. Wymiary prototypu to 400 mm długości i 180 mm średnicy przy wadze 5 kg.

Twórcy twierdzą, że jeden wkład wodorowy wytwarza wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania typowej domowej kuchenki mikrofalowej przez około 3-4 godziny, czyli ok. 3.3 kWh, w zależności od wydajności zewnętrznego ogniwa paliwowego używanego do konwersji wodoru na energii elektrycznej.

Możliwość kontrolowania przepływu wodoru pozwala na szeroki zakres zastosowań. Kolejną zaletą ma być możliwość zapewnienia potrzeb energetycznych w odległych i niezelektryfikowanych obszarach.

zastosowaniaa
Zastosowania wkładów wodorowych, źródło: global.toyota/en

Obecnie większość wodoru jest wytwarzana z paliw kopalnych i wykorzystywana do celów przemysłowych, takich jak produkcja nawozów i rafinacja ropy naftowej. Jednym z głównych celów przy produkcji wodoru jest obniżenie emisji dwutlenku węgla, nad czym pracuje teraz m.in. japoński rząd. Ewolucja tej technologii ma iść w stronę zwiększenia gęstości energii i łatwiejszego użycia.

Technologie wodorowe opracowywane są już także w Polsce, czego dowodem jest pierwszy autobus na wodór:

źródło i zdj. główne – global.toyota/en

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.