Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mazowiecka Dolina Wodorowa będzie produkować zielony wodór z OZE

Mazowiecka Dolina Wodorowa będzie produkować zielony wodór z OZE

Zielony wodór jest przyszłością energetyki. Z takim hasłem wystartowała początkiem kwietnia Mazowiecka Dolina Wodorowa. W jakim celu zostanie użyty wyprodukowany w niej wodór?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mazowiecka Dolina Wodorowa

Wodór jest zeroemisyjnym paliwem przyszłości. Oprócz biogazu stanowi istotną rolę w dążeniu do rezygnacji z paliw kopalnych na rzecz zielonych gazów. W Płocku 8 kwietnia ruszyła Mazowiecka Dolina Wodorowa, w której będzie produkowany właśnie zielony gaz.

Mazowiecki wodór ma być wykorzystywany w wielu sektorach jednocześnie: energetyce, transporcie, gospodarce komunalnej i rolnictwie. Działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej opiera się na czterech filarach:

  • budowie łańcucha wartości wodoru, 
  • realizacji projektów badawczo-rozwojowych, 
  • kształceniu wyspecjalizowanych kadr,
  • prowadzeniu działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych. 

Rozwój technologii wodorowych w kraju daje szansę na wykorzystanie potencjału produkcji zielonego gazu i uzyskanie stabilnej pozycji na rynku europejskiej, a nawet światowej gospodarki. Polska jest piątym producentem wodoru na świecie z produkcją na poziomie jednego miliona ton rocznie.

Zaletą jest to, że polski wodór w większości może być produkowany z pomocą odnawialnych źródeł energii, co daje mu kategorię zielonego gazu. Zielony i bezemisyjny wodór, jest potrzebny, aby zrealizować postanowienia dotyczące klimatu i uczynić transport i inne sektory gospodarki jak najmniej emisyjnymi. 

Wodór, woda i węgiel nieenergetyczny

Umowę podpisał między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który jest autorem idei “3W”. Polega ona na zrównoważonym wykorzystaniu trzech zasobów: wody, wodoru i węgla nieenergetycznego. Ten ostatni ma zmienić oblicze postrzegane przez nas węgla, będącego surowcem energetycznym.

Jak podaje BGK, innowacyjne zastosowanie węgla można znaleźć w wielu działach: medycynie, kosmetologii czy budownictwie (grafen, nanorurki węglowe). Węgiel jest według BGK podstawą nowoczesnej inżynierii materiałowej. 

– Zielony wodór to przyszłość energetyki, a jego wytwarzanie na masową skalę z OZE to tylko kwestia czasu. Możemy spodziewać się, że aktualna sytuacja geopolityczna tylko przyspieszy pojawienie się technologii zeroemisyjnych w naszym codziennym życiu – powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

BGK twierdzi, że to właśnie te trzy zasoby będą kształtować przyszłą wizję zrównoważonej, polskiej gospodarki. 3W to także symbol nowoczesnych technologii i innowacji opartych właśnie na tych trzech surowcach.

 – W ramach 3W tworzymy warunki do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesu i administracji. Chcemy wykorzystać potencjał, jaki tkwi w synergicznym myśleniu o tych trzech zasobach: wodzie, bez której nie ma życia i która potrzebna jest do produkcji czystego wodoru jako paliwa przyszłości oraz technologiach węglowych, które są podstawą nowoczesnej inżynierii materiałowej. 

Czytaj: Zielona komunikacja miejska w Polsce. Gdzie jeżdżą wodorowe i elektryczne autobusy?

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.