Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gwiazda YouTube z łódzkich lasów – bocian Florentino powrócił!

Gwiazda YouTube z łódzkich lasów – bocian Florentino powrócił!

Ciężko go spotkać, bowiem nie występuje w polskich lasach często, a do tego prowadzi skryty tryb życia. Bocian czarny, bo o nim mowa jest pod ścisłą ochroną w naszym kraju. Masz jednak szansę zobaczyć i lepiej poznać jego tryb życia. A wszystko dzięki projektowi edukacyjnemu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Bocian Florentino powrócił.

Reklama

Relacja prosto z gniazda bociana Florentino

Bocian Florentino wrócił z zimowego pobytu w Afryce. Przyleciał do gniazda dokładnie 7 kwietnia. Dzień później dołączyła do niego samica Fermina. Kilka dni wcześniej w gnieździe leżał jeszcze śnieg. I to właśnie powrót zimy zatrzymał Florentino dłużej. Po przylocie zabrał się za poprawianie gniazda.

7 kwietnia o 15:35 pojawił się na gnieździe. Od razu wziął się za układanie patyków według własnego uznania. Widać, że czuje się tu jak u siebie w domu! O 16:53 wyleciał z gniazda rozejrzeć się po okolicy. Wrócił po dwóch godzinach i już został na noc. A my zaczynamy nowy sezon naszych obserwacji! czytamy w komunikacie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Łodzi.

Poznaj historię bociana rekordzisty, którzy doleciał z Polski do Afryki w dwa tygodnie. 

Obserwacja bociana czarnego

Codzienne życie bocianów możemy obserwować już od 6 lat. A wszystko dzięki projektowi edukacyjnemu realizowanemu wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o bocianach czarnych oraz wzbudzenie świadomości potrzeby ochrony tego gatunku. Bociany przylatują do naszego kraju początkiem kwietnia i zostają do jesieni.

Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości ok. 17 m instalujemy kamery z funkcją podczerwieni. I tak od 2016 roku obserwujemy – a wraz z nami wszyscy zainteresowani internauci – bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie informuje RDLP.

To wyjątkowa okazja do obserwacji tego rzadkiego gatunku. Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną. W okresie lęgowym bocianie gniazda otaczają wyznaczone przez leśników strefy ochronne o promieniu 500 m, a sama lokalizacja siedlisk jest objęta tajemnicą.

transmisja online z bocianiego gniazda, RDLP w Łodzi

Zobacz też skrót sezonu 2021

Co wiemy o bocianie czarnym?

Szacuje się, że aktualnie liczebność bocianów czarnych w Polsce sięga 1,4-1,6 tys. par. W przeważającej większości zasiedlają niziny i obszary wyżynne, znacznie rzadziej spotkamy je w Karpatach i Sudetach. Centrum zasięgu geograficznego tego gatunku stanowią Polska, Litwa i Białoruś.

Każda bociania para buduje zwykle kilka gniazd oddalonych od siebie. Gniazdo może mieć ponad metr średnicy i ważyć nawet tonę. Powstają głównie na drzewach (dęby, sosny), a w przypadku ich braku – w innym, trudno dostępnym miejscu.

Florentino i jego wybrankę możecie obserwować do jesieni. We wrześniu ruszają w stronę Afryki. 

źródło: lodz.lasy.gov.pl, You Tube RDLP w Łodzi, fot. główne Adrien Stachowiak/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.