Obserwacja bocianów czarnych dostępna online

Bociany w Polsce są mile widziane i chętnie podglądane. O ile jednak bocian biały przyzwyczaił się do obecności człowieka i jest dobrze poznany, o tyle bocian czarny, nazywany także hajstrą, jest płochliwy i raczej unika naszego towarzystwa. Dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi ostatnio wymieniony gatunek można obserwować online.

Samiec bociana czarnego przyleciał do gniazda zbudowanego na dębie w połowie marca, samica dołączyła niedawno. Po powrocie nie spoczął na laurach, lecz spożytkował czas aktywnie, zajmując się nadbudową gniazda, znosząc gałęzie, trawy i inne materiały budulcowe. Transmisja gniazda jest dostępna na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi:  http://www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jeszcze więcej bocianów do oglądania

W styczniu bieżącego roku ornitolodzy odwiedzili dwa miejsca stałego gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. Okazało się, że gniazda są w dobrym stanie. Za zgodą RDLP zainstalowali przy nich kamery z funkcją podczerwieni. Od teraz zwierzęta można obserwować na żywo. – Wkrótce bociania rodzina powiększy się. W okolicach połowy kwietnia samica złoży jaja – stwierdziła rzeczniczka RDLP w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska. Miesiąc później bociany najprawdopodobniej doczekają się potomstwa.

Skąd pomysł na podglądanie bociana czarnego?

Transmisja to wspólny edukacyjny projekt RDLP oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Nadzoruje go prof. dr hab. Piotr Zieliński z UŁ. Dokładna lokalizacja gniazd nie jest podawana do opinii publicznej. To  jeden ze sposobów ochrony przed intruzami. Hajstry są płochliwe i z reguły stronią od cywilizacji. Gniazda budują najczęściej na mokradłach i w pobliżu zbiorników wodnych. W 1966 roku liczebność par lęgowych w kraju szacowano na 500-530. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody obecna populacja jest trzykrotnie większa (1400-1600 par). Uwzględniając wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej, co czwarty bocian czarny występuje w Polsce.